Osmaniye'de Roma dönemine ait mozaikler ortaya çıkarıldı

osmaniyeKadirli ilçesinde temel kazısında bulundu Roma dönemine ait taban mozaikleriBunu gün yüzüne çıkarmaya çalışıyorlar.

Dere ilçesinde 2015 yılında bir binanın temel kazılarında mozaiklerin bulunmasının ardından bölge, 2018 yılında sit alanı ilan edildi. Bulunduğu bölgede çalışmalar İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü öncülüğünde sürüyor. leopar, kaplan gibi hayvan motifleri.

Ekipler, Roma döneminden kalma villanın tabanında mevsimsel tasvirlerin ve çeşitli mitolojik karakterlerin yer aldığı taban mozaiklerini ortaya çıkarmak için çalışıyor.

İl Kültür ve Turizm Müdürü Burhan Torun, ekiplerin Roma döneminde manastır olarak kullanılan Ala Cami'nin yanındaki mozaik alanda çalışmalarına devam ettiğini söyledi.

Çalışmaların ilk aşamasında hayvan figürlü mozaiklerin bulunduğunu belirten Torun, şöyle devam etti:

“Daha sonra mevsimsel tasvirlerin yer aldığı bir mozaik alanımız oldu. Arkeologlar ve uzmanların da katılımıyla hassas bölgeye yani 2 metre derinliğe ulaşana kadar işçilerimizle birlikte yürüttüğümüz çalışma sonrasında burada Aeneas'ı bulduk. Truva'yı terk edip İtalya'ya gidip Roma'yı kuran kişidir. Roma'nın kurucusu karakteriyle birlikte, hemen yanında periyodik olarak Gaziantep'e yakın olan Dido'ya (Kartaca kraliçesi) rastladık, başlangıç ​​dönemi ve kalitesi. Mozaiklerde mavi ve sarı renklerin kullanıldığı işçilik işçiliğinin yüksek olduğu “Mozaik taban alanı olarak kullanılması buranın Zeugma ile hemen hemen aynı kalitede bir mozaik taban alanı olduğunu gösteriyor.”

Osmaniye'de Roma dönemine ait mozaikler ortaya çıkarıldı - 2

Torun, bölgede Roma dönemi taban mozaiklerinin bulunduğu villa kalıntılarının yakınında su kanalları bulunduğunu söyledi.

Bölgede mezar steli ve ocağın da tespit edildiğini belirten Torun, “Burada MS 5. ve 6. yüzyıllarda devşirme üslupta başka yapıların da inşa edildiği anlaşılıyor.”

Torun, yaklaşık 17 metrekarelik alanda mozaiklerin devam ettiğine dair işaretlerin bulunduğunu, bu nedenle alanı genişleterek çalışmalara devam etmek istediklerini söyledi.

Mozaik alanının kent turizmine katkısı açısından da önemli olduğunu anlatan Torun, şöyle konuştu: “Roma döneminde manastır olarak ve Flaviapolis kenti olarak kullanılan Ala Camii, buraya yaklaşık 200 metre uzaklıkta bulunuyor. Yerli ve yabancı ziyaretçilerimizi bu mozaik zeminli alana ve Cami Kanatımıza bekliyoruz.”

NTV'yi sosyal medyada takip edin

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir