Gazze'deki savaş Gürcistan turizmini de etkiledi: İsrailli turist sayısında “gözle görülür” bir azalma oldu

Bu haberin orijinal dili İngilizce idi.

İsrail ile Hamas arasında aylardır süren savaş Gürcistan turizmini de etkiledi. Ülkedeki otellerin neredeyse boş kaldığını ve İsrailli turist sayısında “gözle görülür” bir azalma olduğunu da belirtmek gerekiyor.

REKLAM

Gürcistan'da yaz tatili sezonu açıldı ama önemli bir eksiklik var: İsrailli turist.

İsrail ile Hamas arasında devam eden savaş Gürcistan turizmini de etkiledi. Genellikle İsrail'den çok sayıda ziyaretçiye ev sahipliği yapan Gürcistan'da turist sayısında gözle görülür bir azalma yaşanıyor.

Tiflis Serbest Yürüyüş Turları'ndan Levan Giorgadze yaptığı açıklamada, “Kayıp gözle görülür. Bölgedeki durum İsrail'den gelen turist sayısını etkiledi.” dedi.

“İsrail'den gelen turist sayısında önceki yıllara göre gözle görülür bir azalma var. Artık gelmiyorlar diyemem, sadece daha az sayıda geliyorlar açıkçası.”

Gürcistan'ın başkenti Tiflis yıl boyunca turistlerin uğrak noktası olurken, Karadeniz kıyısındaki plajlar da yaz tatili için en popüler yerler arasında yer alıyor.

Gürcistan Restoranlar Birliği Başkanı Shota Burjanadze de benzer kaygıları dile getirerek, “Rezervasyonlar iptal edildi ve yeni rezervasyonlara ilişkin tahminler çok düşük. Dolayısıyla bu yıl maalesef beklentileri karşılamayacak.”

Ancak herkes aynı fikirde değil. Gürcistan Turizm Derneği Başkanı Maia Omiadze, yazın yoğun, aktif ve başarılı geçeceğine inanıyor. Turistlerin en çok ziyaret ettiği 15 yer arasında Gürcistan'a komşu ülkeler, Basra Körfezi ülkeleri ve Avrupa Birliği'nin (AB) yer aldığını söylüyor.

“2024 yılının ilk çeyreğine ilişkin veriler oldukça olumlu. Bu sonuç, beklentilerimizin yüksek olmasına ve turizm sektörünün ikinci çeyreğinin, yaz sezonunun ve yıl sonuna doğru genel eğilimin çok olumlu olacağını varsaymamıza olanak sağlıyor.” diyen Omiadze, turistlerin ağırlıklı olarak Asya, Basra Körfezi ve Avrupa'ya seyahat edeceğini sözlerine ekledi. Kendi ülkelerinden turist gelmesini beklediklerini ancak Avrupa ülkelerinin toplam turist sayısının yüzde 5'ini oluşturduğunu söyledi.

Bugün Acara'yı ziyaret edecek turistler ağırlıklı olarak komşu ülkeler olan Türkiye, Ermenistan ve Rusya'dan geliyor” dedi.

Ulusal İstatistik Ofisi'nin 2024 yılının ilk çeyreğine ilişkin verileri, bu ülkelerin Gürcistan'a en çok ziyaretçi gönderen ilk üç ülke olmaya devam ettiğini gösteriyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir