Mezitbey Hamamı'nın restorasyonu devam ediyor | N-Hayat

Selimiye Meydanı çevre düzenleme projesi kapsamında kubbede çalışmalar devam ediyor. Edirne Valiliği İl Özel İdaresi tarafından yürütülen restorasyon çalışmalarının bir yıl içinde tamamlanması bekleniyor. Havlucular hanın restorasyonu ile aynı zamanda spanın da restorasyonu yapıldı.

Mezit Bey Hamamı Hakkında

Selimiye Camii'nin batısında ve Eski Cami'nin doğusunda yer alan Mezit Bey Hamamı, 15. yüzyılda II. Murat'ın şehre getirdiği eserlerden biri. Edirne hamamlarına göre daha sade bir yapıya sahip olan Mezitbey Hamamı dikdörtgen planlı olup soyunmalık kısmı ahşap tavanlıdır. Küvetin soğuk kısmı her iki tarafta yükselen tonozlara oturan bir kubbe ile kapatılmıştır.

Ortada büyük bir asılı kubbe (kubbenin kare şeklindeki bir yapı üzerinde durmasını sağlayan mimari bir geçiş elemanı) ile örtülü bir hidromasaj küveti bulunmaktadır. Küvet iki taraftan eyvanla genişletilmiştir.

Edirne'nin tarihi dokusunu yansıtan önemli yapılardan biri olan hamam, ziyaretçilerine Osmanlı dönemi hamam mimarisini deneyimleme fırsatı sunuyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir