UNESCO'nun koruma altına aldığı Safranbolu'da 9 günlük tatil istihdamı artırdı

Osmanlı'nın şehir yaşamını ve kültürünü yansıtması nedeniyle “Osmanlı İmparatorluğu'nun parmak izi” olarak adlandırılan ve son aylarda Cittaslow kategorisinde yer alan tarihi ilçenin Kurban Bayramı'nın dolu dolu geçmesi bekleniyor.

Yavaş şehirler ağına dahil olan ve Türkiye'nin UNESCO Dünya Mirası Listesi'ndeki tek şehri olan Safranbolu'da otel doluluk oranı yüzde 100'e ulaştı. Arnavut kaldırımlı kaldırımları ve 18., 19. ve 20. yüzyılın başlarında inşa edilen evleriyle misafirlerini tarih içinde bir yolculuğa çıkaracak olan mahallenin canlılığı da tüccarları memnun edecek. Türkiye'nin yaklaşık 50 bin kültür ve tabiat varlığının 1.125'ini barındıran tarihi ilçe, Cinci Han ve Türk Hamamı, Kent Tarihi Müzesi, Saat Kulesi, tarihi camiler, Hıdırlık Tepesi, Seyir Terası Cem, İncekaya Su Kemeri gibi tesisleriyle turistlerin ilgisini çekiyor. ve kanyon sizi şaşırtacak.

İhlas Haber Ajansı (İHA) muhabirine konuşan Safranbolu Tur Operatörleri Derneği (SAFTİD) Başkanı Şebnem Urgancıoğlu, şunları söyledi: “Tatilin 9 güne uzatılması misafir sayımızı artırdı ve bu da buna yansıdı. Tesislerimiz tatil boyunca %100'e yakın dolulukla çalışacaktır. Ancak şehirdeki tüccarlarımızın yine çok yorulacağını düşünüyoruz. Çünkü sadece konaklayan misafirlerin değil, şehir dışında yaşayan Safranbolu hemşerilerimizin de şehrimize çok ilgi duyacağını ve burayı ziyaret edeceğini düşünüyoruz. Bu anlamda Kurban Bayramı'nda çok sayıda misafir bekliyoruz” dedi.

“Şehrimiz konumu itibariyle denize yakın” diyen Urgancıoğlu, şöyle konuştu: “Ancak Safranbolu, Türkiye'de kentsel ölçekte korunan tek şehir. Tarih sunuyoruz, doğa sunuyoruz. Dediğim gibi yakınlarda denizi de sunuyoruz. Temiz hava isteyenler için Bağlar bölgesinde kanyonlarımız, yeşil alanlarımız, Sarıçiçek yaylamız ve geniş bahçelerimiz bulunmaktadır. “Yani konuklarımızın turistik hareketlilik için ihtiyaç duyabilecekleri her şeyi küçük bir şehirde kompakt bir şekilde sunuyoruz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir