Turistik tren seferlerine iki güzergah daha eklendi

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, turistik tren seferlerine ilişkin bilgiler verdi. Turistik Doğu Ekspresi'nin masalsı yolculuğunun bu sezon 11 Aralık 2023 Pazartesi günü tarihi Ankara Garı'ndan başladığını hatırlatan Uraloğlu, 10 Mart'ta Kars'tan kalkan trenle 2023-2024 kış sezonu yolculuklarının tamamlandığını söyledi.

Bakan Uraloğlu, son 22 yılda demiryolu sektörüne yapılan yatırımlarla yüksek hızlı ve hızlı demiryolu hatlarının yaygınlaşmasıyla birlikte mevcut konvansiyonel hatların da kalitesinin arttığını ve turizm odaklı hizmetlerin bu doğrultuda yönetilmeye başlandığını vurguladı. çizgiler.

Trenin sadece ulaşım aracı değil, turizmin canlanmasından çeşitli sanat alanlarının gelişmesine kadar çok önemli fırsatlar sunan bir araç olduğunu vurgulayan Uraloğlu, Turistik Doğu Ekspresi'nin turistler için hizmete açıldığını hatırlattı. Ankara-Kars güzergahında Doğu Ekspresine alternatif olarak hizmet verecek. Sezon hizmetlerine ilişkin bilgi veren Uraloğlu, şunları söyledi: “Turistik Doğu Ekspresi, Ankara-Kars yönünde 42, Kars-Ankara istikametinde 42 olmak üzere toplam 84 tren işletti. Dönem sonunda 11 bin 611 yolcu seyahat etti. bu gezilerde.” dedi.

Uraloğlu, turizm amaçlı işletilen Turistik Doğu Ekspresi'nin, yolcularıyla Anadolu'yu keşfederken Erzincan, Erzurum, İliç, Divriği ve Sivas'ta yaklaşık 3'er saat durakladığını ve bölgenin ekonomik, sosyal ve kültürel hayatına hareketlilik getirdiğine dikkat çekti. böylece bölgenin potansiyelinin harekete geçmesine katkı sağlanacağını söyledi.

“GEZGİNLERE İKİ YENİ ROTA ULAŞTI”

Anadolu'yu trenle keşfetmek için yola çıkacak gezginlere bir güzel haber daha verdiklerini vurgulayan Uraloğlu, şöyle konuştu: “Seyahat eden vatandaşlarımıza yepyeni iki rota sunuyoruz. Ankara-Diyarbakır arası Turist treni Ankara-Diyarbakır-Ankara, Ankara-Tatvan arası Ankara-Tatvan-Ankara turistik treni çalışmaya başlayacaktır. Turist trenleri 9 yataklı vagon ve bir restoran vagonundan oluşacak ve ev konforunda seyahat etme imkanı sunacak” dedi.

Trenlerin geçtiği yol üzerindeki duraklarda doğal, tarihi ve kültürel değerleri görme fırsatı sunulacağını söyleyen Uraloğlu, şöyle konuştu:

“Ankara-Diyarbakır-Ankara turist treni, 19 Nisan Cuma günü saat 15.55'te başkentten, 21 Nisan Pazar günü saat 12.00'de ise Diyarbakır'dan hareket edecek. Tren, Ankara-Diyarbakır yolculuğunda 3 saat süreyle Malatya'dan hareket edecek, Ardından Yolçatı'da 4 saat, Kayseri'de 3 saat duraklayacak Ankara-Tatvan-Ankara turist treni, 17 Nisan Çarşamba günü saat 15.55'te Ankara'dan, Cuma günü ise 06.35'te Tatvan'dan hareket edecek. 17 Nisan Tatvan seferi Elazığ'da 4 saat, Tatvan-Ankara seferi Palu'da 3 saat, Elazığ'da 4 saat durak ve turizm amaçlı Kayseri'de 3 saat durak. Trenlerimiz Haziran ayına kadar belirli günlerde birbirlerine hizmet verecek. Bazı merkezlerde duraklamalar yapacağız. Bu hafta tren biletlerinin satışına başlandı.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir