Tarihi Hasankeyf'i bu yıl 100 bin kişinin ziyaret etmesi bekleniyor

Mezopotamya'nın en eski yerleşim yerlerinden biri olan ve birçok medeniyetin izlerini barındıran tarihi Hasankeyf ilçesine yerli ve yabancı turistlerin ilgisi her geçen gün artıyor. Hasankeyf harabeleri, Hasankeyf Kalesi, Yamaç Külliyesi ve çevresindeki bin yıllık mağaralar ve arkeoloji parkı ile dikkat çeken tarihi ilçede tekne gezileri de ilgi görüyor.

Hasankeyf Kaymakamı Mehmet Ali İmrak, AA muhabirine, Hasankeyf'in 12 bin yıllık geçmişi olan kadim bir yer olduğunu söyledi. Yılın her günü yerli ve yabancı turistleri en iyi şekilde ağırladıklarını belirten İmrak, yeni turizm sezonunda da ziyaretçi ağırlamaya devam edeceklerini söyledi.

“BÖLGEMİZİN EN GÜZEL MÜZELERİNDEN BİRİNE SAHİBİZ”

Hasankeyf'e ziyaretçi sayısında hedeflerini yükselttiklerini kaydeden İmrak, şöyle konuştu: “Geçen yıl 27 bin olan ziyaretçi sayısına bu yılın ilk üç ayında ulaştık. İnşallah ilk adımı attık. 2024 yılında kendimize koyduğumuz 100 bin hedefimize doğru ilerliyoruz. Hasankeyf'in Ramazan bayramında ziyaretçilerimizin uğrak mekanlarından biri haline geldiğini belirterek, “Hasankeyf halkı büyük bir misafirperverlik örneği gösterdi” dedi. Batman'da turizmin geliştirilmesine yönelik master planın hazırlandığını ifade eden İmrak, şöyle konuştu:

“Yeni vizyonla Hasankeyf artık tekne turlarının da yapıldığı bir yer haline geldi. Tekne turları misafirlerimizin belki de ilk ilgi odağı oldu. Ardından Zeynel Bey Türbesi başta olmak üzere tüm Arkeoparklar ilgi odağı haline geldi. Turistlerimizle birlikte Güneydoğu Anadolu bölgemizin belki de en güzel müzelerinden birine sahibiz.”

HASANKEYF KALESİ ZİYARETÇİLERE AÇILACAK

Bölgede turizmin geliştirilmesi ve tarihi alanların turizme kazandırılmasına yönelik çalışmaların yoğun bir şekilde devam ettiğini belirten İmrak, Hasankeyf Kalesi kalıntılarında çalışmalarda son aşamaya gelindiğini ve bu alanın yakın zamanda tamamen ziyarete açılacağını söyledi.

İmrak şöyle devam etti:

“Hasankeyf Kalesi'nin yanında tamamlanmak üzere olan Şaab Vadisi'miz var. Şaab Vadisi bizim için çok önemli bir dinamiğe sahip. Şaab Vadisi'nin artışa büyük katkısı olacak. Sayımızın da 4 bine yakın mağaramız var. Bu mağaraların “Bölüm projesi tamamlandı, üzerinde çalışıp turizme açacağız. Kalenin çevresindeki alanda çalışmalarımız devam ediyor. Yapacağız. Yakın gelecekte Hasankeyf'i taçlandıracak planlarımızı vatandaşlarımıza duyuruyoruz.”

Hasankeyf'in tarih, kültür ve gastronominin yanı sıra su sporları alanında da öne çıktığını belirten İmrak, ilçenin su sporları açısından da gözde bir lokasyon olduğunu sözlerine ekledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir