Tarihi ilçe turizme önem veriyor

Rize'nin tarihi ilçesi olan ve tarihte milletvekilliği veya milletvekilliği gibi çeşitli isimler vermiş olan Hemşin İlçesi, sahilden 19 kilometre içeride yer almakta olup ilçe, kurulmaya çalışılan diğer bölgelerle bağlantılarının olmaması nedeniyle turizm açısından gelişmemiştir. Son 20 yılda yapılan yatırımlarla turizme yöneldiler.

Hemşin Belediye Başkanı Halim Kazım Bekar, son 20 yılda mahalleye pek çok eserin kazandırıldığını belirterek, şöyle konuştu: “Mahallemiz şehrimizin en eski ve tarihi mahallelerinden biri, mahallemiz sürekli göç veriyor, Hemşinliler gelip gidiyor. farklı ülkelere gittim ve burada pastacılık ve pastacılıkta çalıştım. İlçemiz sürekli göç ediyor.” “Tarihin en önemli ilçesi olmasına rağmen bugün nüfus bakımından ilimizin en küçük ilçelerinden biridir” dedi.

“İLÇEMİZ SON DURAK”

Belediye Başkanı Halim Kazım Bekar, tarihi bir ilçe olmasına rağmen diğer bölgelerle bağlantısının olmaması ve sanayi kuruluşunun bulunmaması nedeniyle göçün önüne geçilmesinin mümkün olmadığını ancak ilçe sakinlerinden bu konuda geri dönüşler geldiğini söyledi. Son 20 yılda yapılan yatırımlar ve ekledi: “Bölgemizden akan hemşin akışı, bölgenin merkezinde bir gölet yarattı ve teknelerle bir gezi turu düzenledi.” “Mahallemizi tarihi köklerimize dayanan inşaatlarla yeniden inşa ettik, ayrıca Hemşin Şelalesi ve Tabiat Parkı, Gito Yaylası ve Badara Köyü ile ilçemizde turizm odaklı merkezler belirledik” dedi.

“MAhallede otel yok”

Mahallenin yenilenmesiyle bazı özel şahısların bungalov tipi binalar yaptırarak turizme açtığını, mahallede otel bulunmadığını belirten Bekar, şöyle konuştu: “Mahalleyi birbirine bağlayacak 10,5 kilometrelik yol ağı çalışmamız Devam eden ilçemizi Ayder yoluna 5 tünelle, ilk iki tüneli çift tünelle bağlayacağız.” “Bunlarda 190 ve 290 metrelik beton çalışmaları devam ediyor, şimdi diğer tünellerin de ihalelerinin tamamlanmasını bekliyoruz. Tünellerin inşasıyla Ç Hemşin ilçesine giden 48 kilometrelik yol 10,5 kilometreye düşecek” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir