Side'de Calliope'yi tasvir eden mozaik zemin bulundu

Antalya'nın açık hava müzelerinden Side Antik Kenti'ndeki anıtsal çeşmenin restorasyonu sırasında, 2. yüzyılda yapıldığı tahmin edilen mitolojik ilham perisi Kalliope'nin adının ve görselinin yer aldığı mozaik zemin bulundu. yüzyıl M.Ö.

Pamfilya'nın en önemli liman kenti Side Antik Kenti'nde 1947 yılında başlayan ve aralıksız devam eden kazı çalışmaları 77. yılında da devam ediyor.
Tiyatrosu, Athena ve Apollon Tapınağı, hamamları, anıtsal çeşmesi, sütunlu caddesi ve termal kompleksleriyle öne çıkan antik kent, sokakları ve binalarıyla ziyaretçilerini zamanda yolculuğa çıkarıyor. Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın desteğiyle son yıllarda kazı ve restorasyon çalışmalarına hız verilen kentte, liman agorası, liman gümrükleri, kutsal alanlar, konutlar ve sokaklar gün yüzüne çıkarıldı.
Bu yıl gerçekleştirilen çalışmalarda anıtsal çeşme alanındaki çalışmalar hız kazanırken, yapıldığı tahmin edilen kazılarda Kalliope destanlarından perinin resminin ve adının yer aldığı mozaik zemin bulundu. MÖ 2. yüzyılda çeşmenin eksik mimari parçaları bulunmuştur.
Anadolu Üniversitesi Sanat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi ve Side Antik Kenti Kazı Başkanı Prof. Dr. Feriştah Alanyalı, AA muhabirine, kazıların 77 yıldır aralıksız sürdürüldüğü antik kentte şunları söyledi: yıllarda bu yıl Geleceğe Miras projesi kapsamında yer aldı.
Proje kapsamında şehrin çeşitli yerlerinde çalışmalar yaptıklarını belirten Alanyalı, şöyle konuştu: “Bu yıl şehrin 15 ayrı yerinde kazı ve restorasyon çalışmaları yürütüyoruz. Anıtsal çeşmenin restorasyonu ve arkasındaki kazılar yapılıyor. Bunun en önemli kısımlarından biri de tiyatro alanının restorasyonunun planları hazırlanıyor. Bu yıl Athena Tapınağı'nın restorasyonu tamamlanacak.” Side'nin en önemli yapılarından biri olan Apollon Tapınağı'nda çalışmalara başlanmış olup diğer kısımlarının 2024 yılında yenilenmesi planlanıyor. dedi.
Alanyalı, ziyaretçilerine şehrin görkemini gösteren 3 katlı, önünde havuz bulunan anıtsal çeşmenin de restorasyon çalışmalarının hız kazandığını söyledi.
Çalışmalar sırasında çeşmenin doğusunda 3. katın mimari parçalarını bulmak için kazılara başlandığını belirten Alanyalı, şöyle konuştu: “Restorasyon çalışmalarına temel olarak başlattığımız kazılarda ilk olarak çeşmenin su kemerlerini keşfettik. Ora Çeşmesi, su kemerlerinin hemen önünde, muhtemelen M.Ö. 2. yüzyılda inşa edilmiş.” Zemini mozaik olan çok büyük bir odayı gün ışığına çıkardık. Erken dönemde yapılan sondajlar buranın Helenistik dönemde inşa edilmiş olabileceğini gösteriyor. Anıtsal çeşmenin arkasında bulduğumuz yapılar Side'nin kent tarihi açısından büyük önem taşıyor. Bu alanları özel yerler olarak değerlendiriyoruz ve zeminlerde özenle hazırlanmış mozaikler var. Şairlere ilham kaynağı olan destan şiirinin ilham perisi Kalliope olduğunu da tespit ettik. Çeşmede restorasyon çalışması yapılmadıysa bizim çalışmayı düşündüğümüz alanlardan biri de belli ki olmadı. “Büyük bir sürprizdi.”
Çeşmenin ön kısmının parçalarla dolu olduğuna dikkat çeken Alanyalı, şöyle konuştu: “Bu nedenle havuz henüz algılanamıyor. Ancak havuzun önünde basamaklar ve çeşmenin önünde de bildiğimiz bir meydan var. Önümüzdeki günlerde o alanı kazıp, koruma ve onarım çalışmalarını tamamlayıp kente kazandırmayı planlıyoruz.” dedi.
Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, paylaşımında “Bu an hepimizi duygulandırdı. Türk arkeolojisinin en eksiksiz ve iddialı projesiyle kültürel ve tarihi mirasımızı gün yüzüne çıkarmak ve korumak için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Gelecek” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir