Evliya Kasımpaşa Camii'nin restorasyonuna bu yıl başlanacak

Vakıflar Genel Müdürlüğü'nden yapılan açıklamaya göre, Kültür ve Turizm Bakanlığı Vakıflar Genel Müdürlüğü'ne ait olan caminin restorasyon çalışmalarına bu yıl başlanacak. Bu yılki yatırım programında yer alan restorasyon çalışmaları arasında cami iskelesi, mezarlık alanı ve çevre düzenlemesi yer alacak.

Murad ve Fatih Sultan Mehmed'in veziri olan “Evliya” lakaplı Kasım Paşa tarafından 1478 yılında Kirişhane Mahallesi'nde yaptırılan tek kubbeli, kare planlı, tek minareli cami, Tuncalılar arasında kaldı. Şehri su baskınlarından korumak için inşa edilen nehir ve set. Tunca selinde defalarca su altında kalan yapı, zamanla harap olmuş, öyle ki 1950 yılında ibadete ve ziyarete kapatılmıştır.

Son yıllarda ulaşım ve site modernizasyon projeleriyle gündeme gelen caminin restorasyonunun son aşamada yerinde restore edilmesi planlandı.

Zaman geçtikçe bölgede DSİ tarafından yapılan kanal çalışmalarıyla su baskını sorununun ortadan kaldırıldığı görüldü ve restorasyonun yerinde yapılmasına karar verildi.

Daha sonra güncellenen proje, Kültür Varlıklarını Koruma Müfettişliği tarafından kesin şekliyle onaylandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir