Restorasyonu tamamlandı: Ginolu Kalesi ziyaretçilerini bekliyor

Hakim olduğu tepede hem Ginolu Körfezi'nin hem de Karadeniz'in güzelliğine tanıklık ediyoruz. Ginolu KalesiDoğusunda liman, kuzeyinde mavi Karadeniz, batısında güzeller güzeli Ginolu Körfezi, güneyinde ise Ginolu ilçesi bulunmaktadır. Bu nedenle ziyaretçiler kalenin üç tarafından denizi görme imkanına sahip oluyor.

Kalede Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Çatalzeytin Belediyesi tarafından 2021 yılında başlatılan restorasyon çalışmaları tamamlandı. Kalan küçük boşlukların doldurulmasıyla kalenin ilçede turizmi canlandırması hedeflenecek.

Çatalzeytin Belediye Başkanı Ahmet Demir, Ginolu Kalesi'nin doğal güzelliğe sahip olduğunu söyledi.

Ginolu'nun körfezi ve limanıyla iç içe bir kale özelliği taşıdığını belirten Demir, şöyle konuştu: “2021 yılında restorasyon çalışması yaptık. Surların bazı yerlerinde bozulmalar vardı. Aynı olması şartıyla güzel bir çalışma yaptık. Doğallığını bozmadan eski yolları doğal taşlarla çok güzel hale getirdik. “Önümüzdeki günlerde aydınlatmaları tamamlandıktan sonra tamamen turizme açacağımız güzel bir yer olacak. Mahallemize hayırlı olsun. Seni bekliyoruz. Böylece herkes Çatalzeytin Ginolu'nun kalesini görsün” dedi.

Kalenin restorasyon öncesindeki durumu hakkında bilgi veren Demir, şunları söyledi: “İhmal edilmiş ve harabeye dönmüştü. Yaptığımız bakım ve onarımın büyük katkısı oldu. Çatalzeytin öncesi bazı eksikliklerin giderilmesinin ardından çok güzel geri dönüşler alacağız. Ginolu Kalesi'nin orada olduğu biliniyordu.”

Kalenin konum itibariyle eşsiz bir özelliğe sahip olduğunu belirten Demir, şöyle konuştu: “Sabah kaleden geldiğinizde akşam gün doğumu ve gün batımını hayranlıkla izleyebilirsiniz. Burada sunduğum her hizmetin mükemmel olduğunu düşünüyorum. Buraya gelen herkes büyülenmiştir.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir