Perre Antik Kenti'ndeki cenneti tasvir eden mozaik ziyaretçilerini bekliyor

Roma döneminden izler taşıyan 1500 yıllık mozaik, tek parça halindeki en büyük mozaiklerden biri. Mozaiğin merkezinde göksel bir kompozisyon, asma yaprakları arasında otlayan yaban keçileri ve çeşitli kuş figürleri yer alıyor.

Adıyaman Müzesi Müdür Yardımcısı Mustafa Çelik, 2009 yılında yapılan kazılarda ortaya çıkarılan mozaiğin 155 metrekarelik alanıyla oldukça değerli bir eser olduğunu anlattı.

Mozaiğin çevre mevzuatına uygun olarak 2018 yılından bu yana sergilendiğini belirten Çelik, şöyle konuştu: “Üst kısmı koruma amacıyla çelik yapıyla kaplandı. Ardından restorasyon süreci tamamlanarak ziyarete açıldı.”

Perre Antik Kenti'ndeki cenneti tasvir eden mozaik ziyaretçilerini bekliyor - 2

Bölgeyi ziyarete gelen yerli ve yabancı turistlerin mozaiklere yoğun ilgi gösterdiğini vurgulayan Çelik, şöyle konuştu:

“Mozaik alanın orta sahnesinde cennet sahnesi diye tabir ettiğimiz bir sahne var. Burada asma yaprakları arasında yaban keçileri otluyor ve çeşitli kuş figürleri var. Dış kenarda ise kalp ve kalplerden oluşan bir dış bordür var. benzer geometrik şekiller.

Son yıllarda yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çeken bu bölgeye ilgi her geçen gün artıyor. Aynı zamanda ülkemize veya şehrimize gelen yerli ve yabancı turistlerin de bu alanı görmeden ayrılmamalarını temenni ediyoruz. Aynı şekilde Perre Antik Kenti'nde de temizlik ve kazı çalışmaları sürüyor. “Perre ören yerinde her geçen gün daha fazla alan ziyarete açılıyor.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir