Dünya turizminin kalbi İzmir'de atacak… Turizm kongresi İzmir'e bereket getirecek

Tarihi ve doğal güzelliklerine rağmen turizmden hak ettiği payı alamayan İzmir, ekim ayında önemli bir etkinliğe ev sahipliği yapacak. Dünya Turizm Kongresi 16-21 Ekim tarihleri ​​arasında İzmir'de yapılacak. Ekim ayında dünyanın farklı ülkelerinden 500 turizm profesyoneli kongreye katılmak üzere İzmir'e gelecek.

İZMİR TURİZMDE HAK ETTİĞİ NOKTADA DEĞİL

İzmir'in turizm açısından hak ettiği yerde olmadığını vurgulayan Destinasyon İzmir Başkanı ve SKAL İZMİR Müdürü Bülent Tercan, şunları söyledi: “16-21 Ekim 2024 tarihleri ​​arasında İzmir'de gerçekleştirilecek olan SKAL Dünya Turizm Kongresi inanılmaz fırsatlar sunacak. şehire.

SKAL dünya başkanı Annette Cardenas'ın hafta başında İzmir'e geleceğini belirten Tercan, şöyle konuştu: “Annette Cardenas, kongrenin yapılacağı tüm mekanları inceleyecek. 16 Ekim Seyahat acenteleri ve havayollarının sahipleri ve yöneticileri, otelciler. Farklı turizm sektörlerinden aktörler İzmir'de bir araya gelecek” dedi.

Bacasız bir fabrika…

Dünyanın dört bir yanından konukların ağırlanacağı kongrenin ardından gelecek yıl yabancı turist sayısında yüzde 31'lik bir artış beklendiğini belirten Tercan, şöyle konuştu: “İzmir'de turizm gelişirse turizmle ilgili 60 sektör canlanır. Ama turizm olursa” Turizm gelişirse sadece 60 sektör gelişir demek yanlış olur.” “Şehir tüccarıyla, tüccarıyla, sanayicisiyle, vatandaşıyla zenginleşecek. Bu anlamda turizm bacasız bir fabrikadır. Yabancı turist sayısı artarsa ​​başta Kemeraltı ve işyerleri olmak üzere şehrin her köşesine hareketlilik gelecektir. Kordon da İzmir de refaha kavuşacak.”

İZMİR'İN PAYI AZALDI…

İzmir'in turizm gelirindeki payının azaldığını belirten Bülent Tercan, sözlerini şöyle sürdürdü: “30 yıl önce İzmir'in ülke turizmindeki payı yüzde 10 iken bugün bu oran yüzde 4'e düştü. Türkiye turizmde ve dünyada rekorlar kırıyor. Yeni rekorların yarışı ama İzmir de bu yarışın içinde.” “Türkiye'nin bu yıl 60 milyar dolar turizm geliri ve 60 milyon turist hedefi var ama İzmir bırakın vizyonu, hedef bile koyamıyor.”

İŞBİRLİĞİ YAPIYORUZ..

Burada yerel yönetimlerin eksikliğinin büyük rolü var” dedi. Tercan sözlerini şöyle sürdürdü: “Gönüllü turizm kuruluşları olarak elimizden geleni yapıyoruz. SKAL Dünya Kongresi bu çabaların bir ürünüdür. İzmir'in turizmde atılım yapması için tarihi bir fırsattır. El ele, yürek kalbe, en iyi şekilde işimiz zor değil.” “İzmir'in deniz, kum, güneş, İncil'de adı geçen Yedi Kilise, UNESCO Dünya Mirasları arasında yer alan Efes ve Bergama gibi zengin değerleri ve termal suları var, ihtiyacımız olan tek şey, hedef koyması gereken etkili bir tanıtım. Yılda 5 milyon turist geliyor” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir