Muş'un nesi meşhurdur? Muş'un en meşhur yemekleri ve alınacak hediyelik eşyalar

genişletmek

KAYNAKCnnturk.com

Muş'un nesi meşhurdur?

Muş, Murat Nehri ve tarihi eserleriyle çok fazla ziyaretçisi olmasa da turistlerin gözlerini kamaştıran manzaraları ve dokularıyla dünyada tanınırlığını artırıyor.

Murat Nehri: Nehir doğal güzellikleri ve özellikle alabalıklarıyla tanınmaktadır. Kamp alanlarıyla turistlere muhteşem manzaralara erişme fırsatı sunuyor.

Tarihi Anıtlar: Muş aynı zamanda geçmişi 9. yüzyıla kadar uzanan tarihi Muş Kalesi'ne de ev sahipliği yapmaktadır. Kale sayesinde Muş'un panoramik manzarasına sahip olmak mümkün olsa da dağlarla ormanın kesiştiği alanlar tatmin edici doğal güzellikler ortaya çıkarıyor. Murat Paşa Camii, Murat Paşa Sarayı ve III.Murat Köprüsü gibi şehrin pek çok eseri de tarih meraklılarının ilgisini çekmektedir.

Ziyaretçiler Muş'un doğal yürüyüş alanlarında yürüyüş yapabilir, kamp yapabilir ve balık tutabilirler. Veya alabalıkların eğlenceli danslarını izleyebilirsiniz.

Muş'un en meşhur yemekleri ve alınacak hediyeler

Muş, yöresel mutfağıyla leziz bir gezi vaat etse de, döndüğünüzde sevdiklerinize alabileceğiniz hediyelik ürünler konusunda da pek çok farklı seçenek sunuyor. Turistlerin genel eğilimlerinden biri de önce Muş mutfağını öğrenmek, ardından hediyelik eşyalara yönelmek. Muş'un zengin bir mutfağı var. Et, hayvancılığın etkisiyle yerel beslenmenin ana unsurudur.

Başlıca yöresel yemekler; domatesli lahana dolması (kırkçikli kelem), Muş köftesi (haftanın kazığı), hez dolması (yerel ağızda hasut da denir). Bu yemeklere genellikle geleneksel çeşitler ve peynir, yoğurt gibi süt ürünleri eşlik eder. Açık hava etkinlikleriyle geçen bir günün ardından aç olan herkes için lezzetli, doyurucu bir yemek hazırlar.

Çorti, keşkek, cavbelek ve Muş köftesi, etsiz yemeği yemek saymayanların mutlaka denemesi gereken lezzetlerden. Çünkü bu köfte, baharat ve otların özel karışımıyla hazırlanıyor ve eğer Muşlu değilseniz daha önce tatmadığınız lezzetiyle sizi büyülemeye hazır. Kuymak, keledoş gibi Muş yemekleri de turistlerin vazgeçilmezidir.

Kuymak mısır unu ve peynirle yapılırken, keledoş kuzu eti, yoğurt ve unla yapılıyor. Her iki yemek de hem yerel halk hem de ziyaretçiler tarafından beğeniliyor. Muş'a gelen herkesin lezzetli bir gezi için mutlaka yöre mutfağını tanıması gerekir.

Muş gezinizden evinize götürebileceğiniz hediyelik eşya arıyorsanız birçok seçenek var. Satın alınabilecek en popüler ürünlerden bazıları şunlardır:

Halılar: Türk halıları, karmaşık tasarımları ve yüksek kaliteleri nedeniyle en sevilen hediyelik eşyalar arasındadır. Çeşitli ebat ve renklerde bulabileceğiniz için her eve uygun bir halı bulunmaktadır.

Bakır Eşyalar: Şehir bakır hediyelik eşyalarıyla tanınır. Geyik, balık, kuş, kaplumbağa gibi farklı hayvan figürleri şeklinde hediyelik ürünler üretiliyor. Hediyelik eşyalar yerel zanaatkarlar tarafından yapılıyor ve turistler arasında oldukça popüler.

Seramik: Muş'ta alınabilecek hediyelik eşyalar arasındadır. Stilleri ve tasarımları çok yönlüdür ve bunları seçerken çok zaman harcamanız gerekebilir.

Takı: Yöresel takı tasarımlarının birbirinden güzel renklerini bulabileceğiniz bir sergiye hazır olun! Muş'ta kolye, küpe ve bilezik başta olmak üzere pek çok farklı takı ve takı bulabilirsiniz.

Deri Eşyalar: Muş'a giderken sevdiklerinize hediye olarak cüzdan ve çanta başta olmak üzere pek çok farklı deri tasarımını satın alabilirsiniz.

Muş, doğası, tarihi ve bakır hediyelik eşyalarıyla öne çıkan bir turizm kenti olarak gelişimini sürdürürken, aynı zamanda lezzete ve tarihe doymak isteyen ziyaretçilerini bekliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir