Milli ve tabiat parkları Ramazan Bayramı'nda ziyaretçilerini bekliyor

Bakanlığın açıklamasına göre, Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü'ne (DKMP) bağlı milli ve tabiat parkları, 9 gün sürecek Ramazan Bayramı'nda doğayla bağ kurmak isteyen ziyaretçilerini bekliyor. tatil. Genel Müdürlüğün yetki ve sorumluluğunda bulunan milli ve tabiat parkları, havası, suyu, tarihi ve doğal kaynak değerleri, doğal manzaraları ve huzurlu ortamlarıyla vatandaşlara eğlenme, dinlenme ve serbest zaman geçirme olanağı sunmaktadır.

Bu alanlar özellikle hafta sonları ve resmi tatil günlerinde şehir hayatından uzaklaşıp doğada vakit geçirmek isteyen vatandaşların çekim merkezi haline geliyor. DKMP'nin yönetimi altında 49'u milli park, 265'i yaban hayatı parkı, 31'i doğal koruma alanı, 110'u doğa anıtı, 85'i yaban hayatı geliştirme alanı, 14'ü ramsar alanı, 108'i sulak alan olmak üzere 662 koruma alanı bulunmaktadır.

Genel Müdürlük, baharın gelmesiyle birlikte 9 günlük tatil sırasında korunan alanlara gelen ziyaretçi sayısının artacağını göz önünde bulundurarak vatandaşların milli ve tabiat parklarından tam bir huzur içinde faydalanabilmesi için gerekli tedbirleri aldı.

Bu kapsamda alanda mevcut tüm yapıların bakımları yapılmış, yenilenmiş ve kullanılabilir hale getirilmiştir. Kampların temizliğini sağlamaya yönelik tedbirler artırıldı. Bölgelerde yeterli sayıda memurun bulunmasına yönelik planlamalar yapıldı. Vatandaşların can ve mal güvenliğini tehdit edebilecek her türlü duruma karşı gerekli güvenlik tedbirleri alınmıştır.

Geçtiğimiz yıl Ramazan Bayramı tatilinde Genel Müdürlüğümüzün korunan alanlarını 1 milyon 333 bin 718 kişi ziyaret etti. Ramazan tatilinde en çok ziyaret edilen bölgeler arasında ise 322 bin 320 kişiyle Muğla'nın Marmaris Milli Parkı birinci oldu. Bu bölgeyi 248 bin 127 kişiyle Kocaeli'deki Ormanya Tabiat Parkı ve 123 bin 500 kişiyle Gaziantep'teki Burç Tabiat Parkı izledi.

2023 yılında doğayı keşfetmeyi seven 63 milyon 679 bin 581 kişi koruma alanlarıyla karşılaştı.

“ORMAN YANGINA NEDEN OLABİLECEK İHMALLERİN ÖNLENMESİ GEREKİYOR”

Açıklamada konuyla ilgili görüşlerine yer verilen Bakan Yumaklı, Türkiye topraklarının zengin biyolojik çeşitliliğe sahip olduğunu ve bu değerlerin korunması ve geliştirilmesi yönünde önemli çalışmalar yürüttüklerini söyledi.

Ülkenin zengin biyolojik çeşitliliğini barındıran korunan alanları vatandaşların bilmesi ve takip etmesi önemine dikkat çeken Yumaklı, 9 günlük Ramazan Bayramı tatilinin DKMP Genel Müdürlüğü bünyesindeki milli ve tabiat parklarını ziyaret etmek için önemli bir fırsat olduğunu vurguladı. Korunan alanların sadece geçmişten kalma bir miras değil, gelecek nesillere bırakılması gereken bir hazine olduğunu vurgulayan Yumaklı, şöyle konuştu:

“Aziz milletimiz mübarek Kurban Bayramı'nı kutlarken, bu uzun tatil dönemini fırsat bilerek doğada vakit geçirmek isteyen vatandaşlarımız milli ve tabiat parklarımızı ziyaret edebilirler. Ancak vatandaşlarımızdan da bayram tatilinde gerekli hassasiyeti göstermelerini bekliyoruz. Vatandaşlarımızdan da korunan alanlarımıza yapacakları ziyaretlerde gerekli hassasiyeti göstermelerini bekliyoruz. “Vatandaşlarımızın bu konuda dikkatli olmaları ve bölgemizde yangına neden olabilecek ihmallerden kaçınmaları gerektiğini bir kez daha hatırlatmak isterim. milli parklar, yaban hayatı parkları ve ormanlar. Bu vesileyle vatandaşlarımızın ve İslam aleminin Kurban Bayramını tebrik ediyor, herkesin bayramının huzur dolu geçmesini temenni ediyorum.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir