Kütahya'nın nesi meşhurdur? Kütahya'nın en meşhur yemekleri ve alınacak hediyeler

genişletmek

KAYNAKCnnturk.com

Kütahya'nın nesi meşhurdur?

Kütahya M.Ö. 3000 yıl öncesine dayanan tarihinde birçok medeniyete ev sahipliği yapmış bir şehirdir. Ege Bölgesi'nde yer alan Kütahya, çinileri, kaplıcaları, yemekleri ve tarihi hazineleriyle ünlü bir şehirdir.

Çini sanatı Kütahya ilinin simgesi haline gelmiş ve onu tüm dünyaya duyuran en önemli özelliğidir. Kütahya halkının temel geçim kaynağı olan çini üretimi, Hititler döneminde başlayan ve günümüze kadar devam eden bir sanat dalıdır.

Kütahya'nın birçok bölgesinde Osmanlı ve Bizans dönemlerinden kalma çini sanatının hakim olduğu tarihi eserler bulunmaktadır. Türkiye'nin ilk çini müzesi olan Kütahya Çini Müzesi'nde, 14. yüzyıldan günümüze kadar Kütahya'da üretilen çini kitabeleri, çini vazolar, çini levhalar ve mimari çini ürünleri sergilenmektedir.

Kütahya Arkeoloji Müzesi, Frig Vadisi, Çinili Cami, Yeniköy Peri Bacaları, Domaniç Ormanları ve Aizanoi Antik Kenti Kütahya'da mutlaka gezilmesi gereken ünlü yerler arasında yer alıyor. Kütahya'nın en meşhur yöresel yemekleri arasında ıspanaklı şibit, tirat, dolamber böreği, ılıbada dolması, sinit mantı ve cimcik yer alır.

Kütahya'nın en meşhur yemekleri ve alınacak hediyeler

Kütahya'da mutfak kültürü büyük ölçüde ev yemekleri üzerine gelişmiştir. Kütahya mutfağının temelini tatlılar, süt ürünleri ve buğday ürünleri oluşturur. Erişte, tarhana ve bulgur ürünleri en çok tüketilen besinler arasında yer alıyor.

Yemek gelenekleri arasında patlıcan, biber ve fasulye gibi sebzelerin kurutulması yer alıyor. Ayrıca makarna, bulgur, salça, tarhana, turşu, nişasta gibi temel tüketim ürünleri de evde doğal olarak hazırlanıp tüketiliyor. Kütahya'nın en meşhur yemekleri şunlardır:

Etiketler

Mantı Sini

Ispanaklı Şibit

haşhaş tohumlu gözleme

Dolamber pastanesi

Ilıbada dolması

Tosunum pastanesi

Gökçümen çöreği

Destek

Kızılcık Tarhanası

sıkıcı çorba

kuşbaşı kebap

Goveç

dövme

Gül ve haşhaş şurubu

tatlı yufka

Sütlü incir tatlısı

Kütahya'dan alınabilecek hediyeler arasında şüphesiz ilk sırada meşhur Kütahya çinileri ve porselenleri gelir. Kütahya merkezde yer alan Çiniciler çarşısında binlerce çini ve porselen ürün bulunmaktadır.

Porselen fincanlar, kahve takımları, porselen tabak ve vazolar, porselen tabaklar, sofra takımları ve porselen kahve takımları en çok tercih edilen ürünler arasındadır. Kütahya'dan alınabilecek hediyelik eşyalar arasında bulgur, tarhana, salça, tavşanlı leblebi gibi yöresel yiyecekler yer alıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir