Kayseri'deki Erdemli Vadisi keşfedilmeyi bekliyor

Yeşilhisar İlçesi'ne bağlı Erdemli İlçesi sınırları içerisinde, Erciyes Dağı'nın aktif yanardağ iken püsküren lavlardan kaynaklanan derelerin aşındırması sonucu oluşan kanyon şeklindeki vadi, tarihi M.Ö. Bizans dönemi.

Şehir merkezine 65 kilometre uzaklıkta, 10 kilometre uzunluğunda Erdemli VadisiKentteki en önemli yapılar arasında Saray Manastırı Kilisesi, Aziz Eustatius Kilisesi, Aziz Nikolaos Kilisesi ve Şapeli, Mikail Kilisesi, Oniki Havari Kilisesi, Kırk Şehitler Kilisesi yer alıyor. , Tek nefli kilise ve Ayı Kilisesi.

Vadideki 10. ve 13. yüzyıllarda kullanıldığı düşünülen binaların duvarlarında İncil ve Tevrat temalı sahneler, bazı bitkisel ve geometrik süslemeler ile aziz, aziz, piskopos, havari gibi bireysel figürler yer alıyor. .

Kayseri Valiliği'nin 2022 yılında turizme kazandırmak amacıyla başlattığı proje kapsamında karşılama ve tanıtım binası, yaya yolu ve ortam aydınlatması gibi yeniliklere kavuşan Erdemli Vadisi, misafirlerini bekliyor.

Yeşilhisar Kaymakamı Ahmet Ali Altıntaş, Erdemli Vadisi'nin Bizans döneminde ve daha önceki yıllarda yoğun olarak tarımın yapıldığı geniş ovaların ortasında yer aldığını söyledi.

Burada 10. yüzyıldan beri varlıklı kişilerin yaşadığını anlatan Altıntaş, şöyle konuştu: “Bunu bölgedeki yapılarda kullanılan teknik ve işçilikten anlıyoruz. Bunlar İstanbul'dan geldiği bilinen ustalar tarafından en önemli teknikler kullanılarak inşa edilmiş. döneme ait.”

Altıntaş, Erdemli Vadisi'nde yaşamın büyük ölçüde bölgedeki tarımsal faaliyetlerin yönetimi ve ürünlerin pazarlanmasıyla belirlendiğini gösteren çok sayıda belge bulunduğunu belirtti.

Kayseri'deki Erdemli Vadisi keşfedilmeyi bekliyor - 2

Bu bölgenin aynı dönemde inşa edilen pek çok yaşam alanından tarıma dayalı ekonomisiyle farklılaştığını belirten Altıntaş, şöyle konuştu: “Bu bölgenin hemen güneyinde tarım işçilerinin kalabileceği yerler ve ürünlerini depolayabilecekleri depolar var. Bunlar bize nasıl olduğunu gösteriyor. Bölgede yoğun tarım trafiği var.”

Valiliğin, Erdemli Vadisi'nde turizmin geliştirilmesi için proje başlattığını hatırlatan Altıntaş, şöyle konuştu: “Valimiz Gökmen Çiçek gelene kadar burada sadece rekreasyon alanı vardı. O ziyaretin ardından başlatılan çalışmayla birlikte karşılama binası yapıldı. Vadi girişine inşa edilmiş. Vadiye ulaşım dere yatağından yapılıyordu, bu da insanları vadinin sonuna kadar getiriyordu.” Bu nedenle buraya bir yol yapıldı. Misafirlerimiz artık vadinin sonuna onsuz ulaşabilecekler. Ayrıca proje kapsamında buranın en önemli yapılarından biri olan Manastır Saray'ın içine güvenlik kameraları yerleştirildi ve İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü ile yapılan ortak çalışmayla temizlenerek manastırın tarihi hale getirildi. ziyaret edilebilir” dedi.

Altıntaş, geçen yıl hem inşaatın devam etmesi hem de yeni başlayan tanıtım çalışmaları nedeniyle az sayıda misafir ağırladıklarını ancak bu yıl sayının artacağını söyledi.

Kayseri'deki Erdemli vadisi keşfedilmeyi bekliyor - 3

“BURADA GELECEĞİ ÇOK PARLAK”

Tanıtım çalışmalarının sonuç vermeye başladığını ve yaz dönemi için umut oluştuğunu belirten Altıntaş, şöyle konuştu: “Hafta sonları havaların güzel olduğu zamanlarda grupların burayı doldurduğunu gözlemleyebiliyoruz. Burasının yenilenmeye başladığını söyleyebiliriz. Yabancı turistlerin keşfettiği buranın daha fazla misafir ağırlayabilmesi için acentelerin bölgeye daha fazla önem vermesi gerekiyor. “Kayseri-Kapadokya bölgesinde görüşmelerimiz devam ediyor. Buranın geleceğinin çok parlak olduğunu düşünüyorum.”

NTV'yi sosyal medyada takip edin

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir