İstanbul'daki Lala Hayrettin Camii yeniden inşa edildi

Restorasyonu tamamlanarak hizmete açılan binanın resmi açılışı, Vakıflar Genel Müdürlüğü'nün düzenlediği “100. Vakıf Haftası 201 Özel Eserin Açılış Töreni” kapsamında mayıs ayında Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından yapıldı.

Arkeolog Murat Sav, Sultanahmet'teki yapıyla ilgili açıklama yaptı; Binanın, İstanbul'un fethinden sonra 15. yüzyılın sonlarında cami olarak kullanıldığını söyledi.

Sav, 20. yüzyılın başlarında yaşanan deprem nedeniyle deforme olan caminin birçok bölümünün yıkıldığını ve bu nedenle harabe halinde son döneme ulaştığını söyledi.

Binanın bulunduğu bölgede 1960'lı yıllarda yerinde kazılar yapıldığına işaret eden Sav, şunları kaydetti: “Bu kazılar sonucunda hem binanın kimliğine hem de elde edilen detaylara dayanılarak bazı projeler yayımlandı. Bizans döneminden Osmanlı dönemine kadar uzanan bu yer, yaklaşık 10-15 yıl önce yeniden keşfedildi.” “Yükseltme kararı alınınca projelendirme süreci başlatıldı ve projenin devamında da burası dikildi. Sponsor” dedi.

İstanbul Lala Hayrettin Camii yeniden inşa edildi - 2

“6. YÜZYILDA YENİDEN İNŞA EDİLDİ”

Murat Sav, binanın aslında Bizans döneminde büyük bir bazilika olarak inşa edildiğine dikkat çekerek şu bilgileri verdi:

“Planlanan iç mekanın uzunluğu 30 metredir. Cami olarak kullanılan alan bazilikanın apsis ve bema dediğimiz bölümü, aslında en önemli kısmı diyebiliriz. Cami olarak kullandığımız bölümdür. kutsal kalıntıların saklandığı mezarın da bulunduğu kriptanın ilk inşa edildiği dönem 5. yüzyıldır.” “Osmanlı'da olduğu gibi Bizans döneminde de özellikle saray çevresinden kadınlar, önemli imparatoriçeler veya onlara yakın kişiler çok ciddi hamilik çalışmaları yapmışlardı, bunlardan biri de burayı yaptıran Pulcheria'ydı.”

Bazilika olarak inşa edildikten kısa bir süre sonra 475 yılında Konstantinopolis'te çıkan büyük yangında binanın ağır hasar gördüğünü belirten Sav, “Bina 6. yüzyılda yeniden inşa edilerek bazilika olarak varlığını sürdürdü. Ancak Nel'de Nel'de 9. yüzyılda kırma çatısı yıkılmıştır.” “Yerine bir kubbe inşa edildiğini öğreniyoruz. Daha sonra 12. yüzyılda muhtemelen deprem ve yangınlarla tekrar hasar gördü ve yerine üç şapel ortaya çıktı.” dedi.

İstanbul Lala Hayrettin Camii yeniden inşa edildi - 3

Bazilika binasının avlusunun dairesel planının bir kısmının yandaki otelin altında kaldığını kaydeden Sav, şöyle konuştu: “Korunmuş durumda. İçerisinde kısmen de olsa freskler var. Bina çok eski. Büyük ihtimalle bir eserden kalma. 5. ve 6. yüzyıllarda yaratıldı.” “dedi.

Binanın Bizans için kutsal bir mekan olduğunu vurgulayan Sav, şöyle konuştu:

“Burası Meryem Ana adına yapılmıştır. Meryem Ana adına özellikle kadın hayırseverler tarafından yaptırılan pek çok yapı bulunmaktadır. Bu da onlardan biri. Bazı kutsal emanetlerin Kudüs'ten getirildiği sanılmaktadır. 5. yüzyıla ait olan Meryem Ana da burada korunmaktadır. Bu kemerden mucizelerin çıktığına inanılan bir kemerdir. Buranın kutsal kısmı, kripta dediğimiz haç planlı, günümüze kadar gelmiş, belki de orada da korunmuş bir yerdir. Bir diğer özelliği ise Ayasofya'nın 532-537 yılları arasında inşa edilmiş olmasıdır. Beş yıl patrikhane olarak görev yaptığı için Bizans mimari kompleksinde çok önemli ve özel bir yere sahipti.

İstanbul Lala Hayrettin Camii yeniden inşa edildi - 4

Osmanlı döneminde yapının tahrip olması nedeniyle sadece apsis bölümünün camiye çevrildiğini öne süren Sav, şöyle konuştu: “Yani sınırlı bir alan dönüştürülmüş. 18. yüzyılda Zeynep Sultan Camii'nin hemen yanına yol yapılmış. Zeynep Sultan Camisi ile bugünkü mescit yapısı arasındaki yol aslında antik bazilikanın kuzey nefini oluşturuyor. Bugün bile bazilika duvarının bazı parçaları caddenin cephesinde devam ediyor, zaten restorasyon çalışmaları da vardı. Batı cephesinde revak şeklinde düzenlenen alanda bazilikanın orijinali gün yüzüne çıkarıldı. “Döşemenin korunması ve isteyenlerin görünür olması amacıyla camla kaplanan bir kısmı da gün ışığına çıkarıldı.” dedi.

Restorasyon çalışmaları sırasında avluda bir kuyu bulunduğunu ifade eden Sav, binada hem Bizans hem de Osmanlı dönemine ait duvar ve parçaların bulunduğunu, caminin ciddi bir restorasyondan geçtiğine dikkat çekti.

Binanın fresk ve süslemelerinin yangınlar nedeniyle tahrip olduğunu ve günümüze ulaşamadığına dikkat çeken Arkeolog Sav, şöyle konuştu: “Sunakta sadece birkaç küçük detay gün yüzüne çıktı. Ancak bunların korunması mümkün olmadı. kavrulmuş durumdaydılar. Buradaki tek benzersiz şey, sunaktaki aşınmadan anlaşılabilen süslemelerdi.” “Sonuç olarak hem Bizans hem de Osmanlı dönemine ait tüm buluntular mümkün olduğu kadar korunarak sergilendi. Yani geleneğin korunması için modern restorasyon tekniği burada yaşatılıyor” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir