İsrail uçağı Antalya'ya acil iniş yaptı – Son Dakika Türkiye Haberleri

Diplomatik kaynaklar, Polonya'nın başkenti Varşova'dan İsrail'in başkenti Tel Aviv'e uçan İsrailli El Al Airline şirketine ait uçağın Antalya Havalimanı'na acil iniş yaptığı bilgisini paylaştı.

Kaynaklar, Antalya'ya inen El Al uçağıyla ilgili olarak şunları söyledi: “Yolcunun hasta olması nedeniyle uçağın acil inişine izin verildi. İnsani nedenlerden dolayı uçağa yakıt verilmesi gerekiyordu ancak prosedür tamamlanmak üzereydi. Kaptan kendi isteğiyle ayrılmaya karar verdi.” dedi.

İsrail medyasında yer alan bazı haberlerde, Varşova'dan Tel Aviv'e uçan havayolunun İsrail merkezli olması nedeniyle Antalya havalimanı yetkililerinin uçağa yakıt ikmali yapmayı reddettiği iddia edildi.

“YANLIŞ BİLGİLER VAR”

Antalya Havalimanı Sınır Mülki İdaresi Başkanı Suat Seyitoğlu, Antalya'ya acil iniş yapan İsrail havayolu El Al'a ait yolcu uçağının hasta yolcuyu bıraktıktan sonra şehirden ayrıldığını söyledi.

Seyitoğlu, İsrail basınında çıkan “Havayolunun İsrail merkezli olması nedeniyle uçağa yakıt ikmali Antalya havalimanı yetkilileri tarafından reddedildi” iddialarına ilişkin açıklamalarda bulundu.

Uçağın Avrupa'dan havalandığını belirten Seyitoğlu, şöyle konuştu: “İsrail uçağı, içindeki acil hasta nedeniyle Antalya Havalimanı'na iniyor. Daha sonra yolcuyu bırakıyor ve kendi planlamasını sürdürüyor. Yakıt, ticari konular gibi konular. Kimse yok. uçağı ele geçirebilir. Uçak acil bir durum nedeniyle iniş yaptı. Daha sonra en yakın havalimanı olan Rodos'a doğru yoluna devam etti.” bilgisini verdi.

Seyitoğlu, olaya İsrail büyükelçiliğinin müdahale ettiği ve yolcuların uçaktan indirilmediği yönündeki iddiaların doğru olmadığını kaydetti.

Bu tür konuların anlaşmalarla belirlendiğini vurgulayan Seyitoğlu, şöyle konuştu:

“Büyükelçilerle ilgili bir durum yok. Kimin akaryakıt alacağı, nereden, nerede, nasıl davranacağı konusunda anlaşmalar belli. Bazıları Rusya'dan olmak üzere binlerce uçak geliyor. Buradan akaryakıt almıyor ama kendisi alıyor.” Akaryakıt tedarik eden kendi şirketimiz var. “Hayır. Acil inişin nedeni yakıt değil, hastaya acil müdahalede bulunmak üzere sağlık ekipleri devreye sokuldu.”

Diplomatik kaynaklar, Antalya'ya inen El Al Havayolu uçağıyla ilgili şunları söyledi: “Yolcunun hasta olması nedeniyle uçağın acil inişine izin verildi. İnsani nedenlerden dolayı uçağa yakıt verilmesi gerekiyordu ancak prosedür tamamlanmak üzereyken. Kaptan da kendi rızasıyla ayrılmaya karar verdi.” Şu ifadeleri kullandı:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir