Eyüp Sultan Camii Nerede, Nasıl Gidilir? Eyüp Sultan Camii Hakkında Bilinmesi Gerekenler


Eyüp Sultan Camii Nerede?

Türkiye’nin mühim ibadethanelerinden birisi olan Eyüp Sultan Camii Marmara Bölgesi’nin en büyük şehri olan İstanbul’da yer ediniyor. Zamanı yapısı ile ön plana çıkan Eyüp Sultan Camii internette de en oldukça araştırılan camilerden bir tanesidir. Eyüp Sultan Camii, İstanbul’un Eyüp Sultan ilçesinde yer almıştır. Haliç kıyısında bulunan cami yakarma olarak açık olan bölgeler içinde yer almıştır. 

Eyüp Sultan Camii’ne Nasıl Gidilir?

İstanbul’un Eyüp Sultan ilçesinde yer edinen Eyüp Sultan Camii’ne ulaşım da oldukça kolaydır. Eyüp Sultan Camii Haliç nehrinin kıyısında yer alır. Eyüp Sultan Cami’ye ulaşmak için ise birbirinden değişik ulaşım yolları kullanılabilir.

Eyüp Sultan ilçesinde bulunan camiye ulaşmak için ilk olarak Eminönü ve Fatih kazasından direkt otobüsler ile camiye gidilebilir. Sonrasında ise Marmaray ve Metro seferleri ile Eyüp Sultan Camii’ne ulaşım sağlanacaktır. Marmaray ve metro ile kısa bir süre içinde Eyüp Sultan Camisine gidilebilir. İsteyenler kendi araçları ile Eyüp Sultan Camisine ulaşabilirler. 

Eyüp Sultan Camii Nerede, Nasıl Gidilir Eyüp Sultan Camii Hakkında Bilinmesi GerekenlerEyüp Sultan Camii Hakkında Bilinmesi Gerekenler

İstanbul’un mühim ibadethanelerinden birisi olan Eyüp Sultan Camii 1458 senesinde inşa edilmiştir. Eyüp Sultan Camii’nin 1458 ve 1459 yılları aralığında ilk yapısının tamamlandığı bilinmektedir. Sonrasında ise 1798 ile 1800’lü yıllarda Eyüp Sultan Cami’nin ikinci yapısı da tamamlanmıştır. Fatih Sultan Mehmet İstanbul’u fethettikten 5 yıl sonrasında Eyüp Sultan Camisinin yapılmasına karar verilmiştir. Bölgede Eyüp Sultan Türbesi bulunmuş olduğu için camiye de Eyüp Sultan adı verilmiştir.

Tarihte Eyüp Sultan, Müslümanlığı ilk kabul eden sahabelerden birisi olmuştur. Eyüp Sultan Camisinin minareleri hasar görünce 3. Selim döneminde cami tamamen yıkılmıştır. Sonrasında ise minareler yeniden inşa edilmiştir. Eyüp Sultan Camisine 1823 senesinde ise yıldırım düşmesi sonucu minareler de ziyan olmuştur. 

Eyüp Sultan Camii Özellikleri

İstanbul’da bulunan Eyüp Sultan Camisinin mihrabı çıkıntılıdır. Cami çevresinde yarım kubbe bulunur. Ek olarak caminin avlusunda asırlık bir çınar bulunur. Eyüp Sultan Camisinde 1 ana olmak suretiyle toplamda 21 tane kubbe yer alır. Eyüp Sultan Cami dikdörtgen bir halde inşa edilmiştir. Avlunun ortasında bir tane şadırvan bulunur. Avluda bulunan sebilin ise toplam 3 penceresi bulunmaktadır. Eyüp Sultan Camii’nin kubbe çapı ortalama 17.5 metredir. 

Eyüp Sultan Camii Mimarı Kimdir?

Eyüp Sultan Camii’nin 3 tane mimarı bulunur. Bu mimarlar, Fatih Sultan Mehmet, Mimar Sinan ve Uzun Hüseyin Efendi olarak bilinmektedir. Osmanlı Padişahı Fatih Sultan Mehmet’in emri ile beraber Eyüp Sultan Camii yaptırılmıştır. 


Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası