Borçka Karagöl Tabiat Parkı'na 1 milyonun üzerinde ziyaretçi hedefi

368 hektar alana sahip olan ve Borçka merkeze 27 kilometre uzaklıkta bulunan tabiat parkı, Karçal Dağları'nın kuzeybatısında, deniz seviyesinden 1550 metre yükseklikte yer alıyor. 19. yüzyılın başlarında Aralık Çayı'nın heyelan sonucu tıkanmasıyla oluşan Karagöl'ün öne çıktığı tabiat parkı, bozulmamış doğası, eski ormanları, bitki örtüsü, patikaları ve kamp alanlarıyla dikkat çekiyor.

Türkiye'nin ilk ve tek biyosfer rezervi Camili Havzası (Macahel) yolu üzerinde yer alan ve ülkenin cennet köşelerinden biri olarak anılan tabiat parkı, iklimlerin ısınmasıyla ve doğanın yeniden doğmasıyla ziyaretçilerini ağırlamaya başladı. Borçka Kaymakamı Hakan Contarlı, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Borçka Karagöl'ün Artvin'in incisi ve UNESCO tarafından Türkiye'nin ilk ve tek biyosfer rezervi ilan edilen Macahel ile birlikte en önemli turizm merkezi olduğunu söyledi.

Bölgenin zengin bitki çeşitliliğine sahip olduğunu vurgulayan Contarlı, şöyle konuştu:

“Buraya turist çeken şey doğal turizm. Başta sonbahar ve ilkbahar olmak üzere dört mevsim ayrı güzelliğe sahip. Gelip görmeleri gereken bir coğrafya. Karagöl bozulmamış ve güzel bir bölge. 1 milyona yakın turist ağırlayan bir bölge. Her yıl Karadeniz turuna çıkan her turistin görmesi gereken turist sayısı “Borçka Karagöl'e 1 milyon ziyaretçi yetmez, bu sayıyı aşmak istiyoruz. İnsanların akın akın buraya gelmesini istiyoruz.”

“BURASI 'CENNET KÖŞESİ' OLARAK TANIMLAYABİLECEĞİMİZ BİR YER”

Eşiyle birlikte balayında yaptıkları Karadeniz turu kapsamında Borçka Karagöl Tabiat Parkı'na gelen Yusuf Gültekin, “Karagöl mükemmel bir doğa harikası. Burada kış kalıntıları var. baharı ve kışı bir arada yaşıyoruz. Doğa yeniden doğuyor ve kıştan kalan karlar henüz erimemiş. Biz ikisini de çok beğendik.” dedi. Aslen Gümüşhaneli olan Cem Keskin, Artvin'in Türkiye'nin en güzel illerinden biri olduğunu söyledi.

Borçka Karagöl Tabiat Parkı'na daha önce 4 kez gittiğini belirten Keskin, şunları söyledi: “Burası 'cennetten bir parça' diyebileceğimiz bir yer. Turistlerin yoğun ilgi gösterdiği reklam yüzlerinden biri. Buraya geldiğinizde dört mevsim ayrı güzelliklere sahip bir yer.” “Tüm sorunlarınızdan ve stresinizden bir an da olsa uzaklaşıyorsunuz.” dedi. İlknur Karaduman, arkadaşlarının tavsiyesi ile Çanakkale'den ziyaret ettiği Karagöl'ün beklediğinden daha güzel bir yer olduğuna dikkat çekti.

Doğaya hayran kaldığını söyleyen Karaduman, “Dağlara bakıyorsunuz 4-5 farklı renk var. Özellikle göl çok güzel.” dedi. Muhammet Uğur Murat, Erzurum'dan gelerek ziyaret ettiği Borçka Karagöl'ü çok beğendiğini belirterek, şöyle konuştu: “Bir yandan yemyeşil doğası, bir yandan kar örtüsü. Gitmeyenlere tavsiye ettiğimiz bir yer. Daha önce hiç görmediğim bir yerdi arkadaşımın tavsiyesi üzerine geldik ve yeşil ile beyazın uyumuna hayran kaldık “çok güzel.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir