Beykoz'un yeni gözdesi: Yalı Kütüphanesi

Beykoz Belediyesi tarafından yaptırılan ve bir sahil beldesinde kurulan Yalı Kütüphanesi; 7/24 hizmet vermektedir.

Beykoz12 Mart'ta bir sahil beldesinde açılışı yapıldı. Sahil kütüphanesi, büyük ilgi görüyor. Boğaz manzaralı, gençlerin dinamizmini yansıtan modern mekanlara sahiptir. kütüphaneAynı anda 120 kişi ders çalışabiliyor. Beykoz'un merkez sahilindeki kütüphanenin raflarında 11 bin kitaptan oluşan koleksiyon, Beykoz Kütüphanesi ve İstanbul Kütüphane Köşesi yayınları bulunuyor.Beykoz Belediyesi Eğitimden Sorumlu Genel Koordinatörü Cihan Yıldız, kütüphanenin 12 Mart'ta hizmete açıldığını ve ilginin yoğun olduğunu söyledi. Açıldığından bu yana 9 bine yakın kişiyi ağırladıklarını belirten Yıldız, şöyle konuştu: “Kütüphanemizde 120 kişilik kapasitemiz var. Online rezervasyon sistemiyle çalışıyor. 24 saat çorba gibi hizmetler sunuyoruz. Ücretsiz kahve alanımızda kullanıcılarımıza simit, çay ve limonata ikram ediyoruz.”

“YALI KÜTÜPHANESİ ALANINDA EŞSİZDİR”

Kütüphanelerden üye olan tüm İstanbulluların yararlanabildiğini kaydeden Yıldız, şöyle konuştu: “Belediye Başkanımız Murat Aydın'la birlikte ilklerin belediyesi olmaya başladık. Boğaziçi'nin dünyada eşi benzeri yok. Böyle deniz manzaralı ve deniz manzaralı bir kütüphane hem dünyada hem de Türkiye'de popüler olacak.” Türkiye'de tek sanırım. Başkanımızın fikriydi. Sosyal hayatımızda yalı konutları ne yazık ki sadece üst sınıfların kullanabileceği, sıradan vatandaşların deniz manzarasını göremediği yapılardır. Bu denize sıfır villayı sosyal statüsü ne olursa olsun herkesin kullanımına sunduk.

Daha önce spor kulübü yönetim binası olarak kullanılan binanın kütüphaneye dönüştürülmesiyle gençlerden olumlu tepkiler aldığını söyleyen Cihan Yıldız, şöyle devam etti: “Belediye başkanımız ile bir gencin arasında geçen sohbetten kısa bir anekdot anlatayım size. Liseli çocuk arkadaş grubuyla birlikte geldi “Müdürüm daha önce hiç ders çalışmadım ama bugünden sonra okumaya karar verdim.” Mesela 'Hocam, moralim bozulduğunda denize bakmak beni rahatlatıyor, motive ediyor' diyen bir tıp fakültesi öğrencimiz var. “Denize bakmanın bile olumlu etkisi olduğuna inanıyorum çünkü insan ruhunu dinlendiriyor.” Ders çalışmak ve kitap okumak isteyen her yaştan kitapsever, günün her saatinde randevu alarak kütüphaneden faydalanabiliyor. Online randevu ile ziyaret edilebilen kütüphanede kitapseverler, sevdikleri eserleri 15 gün boyunca ödünç alabiliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir