Akyaka Nerede, Nasıl Gidilir? Akyaka Gezilecek Yerler Nelerdir?


Akyaka Nerede, Nasıl Gidilir?

Akyaka beldesi, Muğla ilinin Ula ilçesine bağlıdır. Burası Gökova Körfezinin uç kısmında bulunur. Muğla Merkeze ortalama 18 km uzaklıkta bulunmaktadır. Marmaris’e uzaklığı ise ortalama 30 km’dir.

Akyaka Muğla ve Marmaris’e oldukça yakındır. Buraya hususi vasıta ile gidilebileceği benzer biçimde toplu taşıma ile de gitmek mümkündür. Akyaka beldesine en yakın havalimanı ise Dalaman havalimanıdır. Burası beldeye ortalama 1 saat uzaklıktadır. Öteki yakın havalimanı ise 2 saat uzakta olan Bodrum Milas havalimanıdır.

Muğla ile Akyaka arası ortalama 26 km’dir. Buradan toplu taşıma aracı ile gitmek için terminalden kalkan otobüslere binmek gerekmektedir. Seyahat ortalama 25 dakika sürer.

Hususi vasıta ile gitmek isteyenlerin D550 yolunu takip etmeleri gerekir. Buradan da seyahat ortalama otuz dakika sürmektedir.

Marmaris’ten de Akyaka beldesine toplu taşıma aracı ile gitmek mümkündür. Marmaris ile Akyaka arası ortalama 36 km’dir. Buradan kalkan minibüsler ile Akyaka beldesine gidilebilmektedir. Bunun haricinde Marmaris Otogarından kalkan otobüs ve dolmuşlara da binerek gitmek mümkündür.

Hususi vasıta ile Marmaris’ten Akyaka’ya gelecek olanların Marmaris Muğla yolunu takip etmeleri gerekmektedir.

Dalaman Havalimanına ulaştıktan sonra buradan HAVAŞ otobüsleri ile Gökova Dörtyola gelmiş olarak peşinden taksi ile Akyaka’ya geçmeniz mümkündür. Bunun yanında isterseniz havalimanından geçirme ile de beldeye gidebilirsiniz. Dalaman havalimanından Akyaka’ya hususi vasıta ile gidecek olanların D555 yolundan D400 yoluna geçerek buradan Ortaca, Köyceğiz, Gökova, Akyaka istikametinde ilerlemeleri gerekmektedir.

Bodrum Milas Havalimanından Akyaka beldesine gidecek olanların ilk olarak buradan Muğla merkeze giden belediye otobüslerine binmesi gerekmektedir. Bir öteki seçenek ise MUTTAŞ otobüsleri ile Muğla otogarına gitmektir. Otogardan sonrasında ise Akyaka’ya giden dolmuş ve otobüsler ile beldeye ulaşabilirsiniz.

Akyaka Gezilecek Yerler Nedir?

Akyaka ahşap ve begonvillerle süslü evleri ile meşhurdur. Buraya gelenlerin bu evleri kesinlikle görmesi gerekmektedir. Sanatçı Nail Çakırhan’ın mimarlık eğitimi almadan eski Ula evlerini rol alarak yapmış olduğu kendi evi Ağa Han mimarlık ödülünü kazanmıştır. Sonrasında bu ev Akyaka mimarisinin bir örneği olmuştur. Ortalama 30 senedir beldede meydana getirilen evlerin tamamı bu mimari baz alınarak yapılmaktadır.

Akyaka’da bulunan evlerin tamamı benzer mimari ile inşa edilmiştir. Akyaka merkezde bulunan Azmak Nehri civarlarında bu evin örneklerini görebilirsiniz.

Azmak Nehri, Akyaka’dan başlayarak Gökova Körfezinde son bulmaktadır. Beldenin en mühim gezinsel bölgelerinden bir tanesidir. Akyaka’da pek fazlaca aktivite bu dere çevresinde gerçekleşmektedir. Bu nehrin derinliği ortalama 8 metre kadardır. Sadece suyu oldukça temiz ve berraktır. Bunun yanında su altında bulunan nebat örtüsü ile de dikkat çekmektedir.

Azmak Nehrinin altında bulunan nebat örtüsü adeta bir orman görünümüne haizdir. Bu yüzden dere ziyaretçiler tarafınca oldukça ilgi görmektedir. Azmak Nehrinin en garip özelliklerinden bir tanesi de bitkiler sebebi ile renk değişimlerinin olmasıdır. Bu dere üstünde tekne turu da yapmak mümkündür.

Akyaka Plajı, merkezde bulunan bir halk plajıdır. Denizi sığdır. Bunun yanında kumlu bir yapısı vardır. Bu sebeple bilhassa çocuklu aileler tarafınca bu plaj çoğunlukla tercih edilmektedir. Plaja girişlerde ücret talep edilmemektedir. Sadece şemsiye ve şezlong kiralamak için ödeme yapmak gerekir. Plaj çevresinde pek fazlaca kafe ve restoran bulunmaktadır.

Akyaka Çınar Plajı, merkeze ortalama 3 km uzaklıkta bulunmaktadır. Merkezde bulunan halk plajından sonrasında en fazla tercih edilen plajdır. Bu plaj çakıllıdır ve deniz birden derinleşmektedir. Azmak nehri burada deniz ile buluşmuş olduğu için suyu da oldukça serindir.

Akbük Koyu, Akyaka’ya ortalama 25 km uzaklıkta bulunmaktadır. Buraya araçla yada tekne turları ile gidilebilmektedir. Deniz ve plaj burada da çakıllıdır. Ek olarak deniz derindir. Bu yüzden burada denize girecek olanlara deniz ayakkabısı giymesi önerilmektedir. Akbük Koyunda yapılaşma izni yoktur. Fakat çevresinde pek fazlaca kafe ve restoran bulunmaktadır.

Akyaka Orman Kampında plaj bulunmaz. Fakat burada denize girilebilecek bölgeler bulunmaktadır. Kayalıklardan atlayarak ya da merdivenlerden denize girmek mümkündür.


Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası