'Yavaş şehir' Akyaka hareketli bir tatil geçirdi

Uluslararası Yavaş Şehirler Birliği (Cittaslow) Genel Sekreterliği tarafından 2011 yılında “yavaş şehir” ilan edilen Ula'nın Akyaka ilçesinde, Kurban Bayramı'nda pansiyon ve butik oteller yüksek doluluk oranına ulaştı. Tatil için Akyaka'yı seçenler mavi bayraklı plajda güneşlenerek, Gökova Körfezi'nin serin sularında yüzerek vakit geçirebilirler. Görünüş olarak doğal bir akvaryumu andıran Kadın Azmağı deresinde paddleboarding yapan turistler, sazlıkların oluşturduğu labirentlerde doğayla baş başa spor yapma imkanı buluyor.

Doğal güzellikleriyle ünlü bölge aynı zamanda çadır ve karavanla tatile çıkanları da ağırlıyor. Muğla Valiliği Muğla Vakfı İktisadi İşletmesi tarafından işletilen kamp alanı, Türkiye'nin dört bir yanından gelen tatilcilerin akınına uğradı. Bölgedeki otel, pansiyon ve kamp alanlarında yer bulamayan bazı ziyaretçilerin ormanlık alanlarda çadır kurduğu görüldü.

“Araçlarında yer bulamayan misafirler”

Akyaka Deniz Taşımacılar kooperatifi başkanı Mehmet Gümüş, AA muhabirine, tatil nedeniyle mahalledeki konaklama tesislerinin yüksek doluluk oranına ulaştığını söyledi. Tatil nedeniyle esnafın mutlu olduğunu belirten Gümüş, şöyle konuştu: “Bu yıl Akyaka daha da yoğunlaştı. Yer bulamadığı için misafirlerin çoğu yol kenarlarında, sahilde, ormanda ve araçlarıyla konaklıyor. Oraya çok uzakta misafir var. kapasitesinin ötesinde.” Dedi.

Gümüş, her gün 3 bine yakın kişiyi tekne turuyla taşıyarak Gökova Körfezi'nin güzelliklerini sunduğunu söyledi.

Akyaka'da günübirlik tur düzenleyen Ferdi Altuğ, Akyaka'nın tatil döneminde de istenilen doluluğa ulaştığını kaydetti. Hafta sonu da yoğunluğun devam ettiğini vurgulayan Altuğ, günübirlik turlarda ziyaret ettikleri koylarda misafirlerini Ege'nin mavi sularıyla tanıştırdıklarını söyledi.

Kadın Azmağı Deresi'nde tekne turu yapan Şadi Durmaz, Kurban Bayramı nedeniyle Akyaka'nın en yoğun günlerini yaşadığını söyledi. Akyaka'nın tanınırlığının her geçen yıl arttığını ve bu nedenle tatilcilerin ilk tercihleri ​​arasında yer aldığını belirten Durmaz, şöyle konuştu: “Akyaka'nın yerleşik nüfusu 3-4 bin kişi civarında ancak tatillerde beklediğimizden daha yüksek bir yoğunluk oluştu ve bu sayı 80 bine ulaştı.” dedi. Durmaz, misafirlerden çevreye daha duyarlı olmalarını istedi.

Rüzgar ve uçurtma sörfü eğitmeni Özgü Ceylan, Akyaka'nın rüzgar ve uçurtma sörfü açısından dünyanın en önemli merkezlerinden biri olduğunu kaydetti.

Mahalledeki Akçapınar Plajı'nın yerel rüzgarıyla ünlü olduğunu belirten Ceylan, şöyle konuştu: “Kurban Bayramı nedeniyle gelen sporcu ve ziyaretçi sayısında önceki haftalara göre artış var. Şu anda 'görsel bir şölen' var. gökyüzünde.” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir