Venedik'te yolcu gemilerine protesto – Son Dakika Dünya Haberleri

İtalyan basınında yer alan haberlere göre, 2021 yılında Venedik kanallarında bir dizi protesto gerçekleştiren ve dönemin hükümetini büyük yolcu gemilerinin transit geçişini yasaklama yönünde bir adım atmaya iten “Büyük Gemilere Hayır” platformu Venedik yakınlarında, birkaç yıl aradan sonra bugün farklı bir nedenle yeniden eylem düzenlendi.

Söz konusu grubun üyeleri, kentin Zattere ilçesinden yola çıkan tekneleriyle kanallarda yürüyüş yaptı. Grup, Venedik'in Marghera bölgesindeki yolcu gemisi terminalinin inşasını protesto etti.

“Büyük Gemilere Hayır” grubu, terminalin Venedik Lagünü'ne zarar vereceğini öne sürerek bu projeye karşı olduğunu söyledi.

Basına yansıyan görüntülerde, bazı teknelerin “Büyük gemilere hayır” yazan flamalar salladığı, Filistin bayrakları ve meşaleler yaktığı görüldü.

Güvenlik güçleri ayrıca devriye botları kullanarak protesto grubunun bu bölgeye ve limanda bulunan yolcu gemisine yaklaşmasını da engellemeye çalıştı.

Kruvaziyer gemilerinin Venedik merkezi yakınlarından geçişi, 2021 yılına kadar ülkede en çok tartışılan konulardan biriydi.

Venedikliler, kent ve lagün açısından oluşturduğu risk nedeniyle bu geçitleri defalarca protesto ederken, turizmciler, kenti ziyarete gelenlerin kruvaziyer gemileriyle büyük ekonomik kaynak sağladığını ve bu geçitlerin gemi turlarının çekim noktası olduğunu savundu. .

2021 yılında “Büyük gemilere hayır” platformunun öncülüğünde gerçekleşen bir dizi protestonun ardından dönemin Mario Draghi liderliğindeki geniş tabanlı koalisyon hükümeti, 1 Ağustos 2021'den itibaren 25 bin tondan fazla ağırlığa sahip gemilerin Venedik'te, Ünlü Piazza San Marco ve Giudecca Kanalı'nda 180 metreden fazla geçiş yasaklanacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir