Vadinin ortasındaki doğa harikası: Yeşilköy şelalesi

Yeşilköy şelalesi doğa tutkunlarının adresi olmaya devam ediyor. Bölgeye arabayla gelenler 344 basamakla şelaleye ulaşıyor. Doğa tutkunları, 20 ila 30 metre yükseklikten düşen birden fazla şelalenin manzarası eşliğinde fotoğraf çektiriyor. Şelalenin suyu, kayalık bir vadinin ortasındaki yeşilliklerin arasından Zamantı Nehri'ne akıyor. Yahyalı Kaymakamı Mehmet Kaya, AA muhabirine, 2 yıldır Yahyalı'da görev yaptığını, ilçenin turizm değerlerinin artması için çalışmalar yaptıklarını söyledi.

İlçenin “şelaleler diyarı” olarak anıldığını belirten Kaya, şöyle konuştu: “İlçemizde geçtiğimiz yıl ulaşımı kolaylaştırarak vatandaşlarımızın hizmetine sunduğumuz Kapuzbaşı Takım Şelaleleri, Derebağ Tabiat Parkı, Derebağ Şelalesi ve Yeşilköy Şelalesi bulunmaktadır. Yahyalı gerçekten bir doğa harikası, özellikle de bu sezondan itibaren buradayız.” “Her yerde şelaleler var.” dedi. Kaya, şunları söyledi:

“Kayseri Valisi Gökmen Çiçek ve büyükşehir belediyesinin destekleri, kaymakamlık ve belediyenin yerel çalışmalarıyla Yeşilköy şelalesine ulaşım sağlandı. sadece köy halkının bildiği bir yerdi, vadi içerisindeydi ama ulaşım yoktu. Yaklaşık 2,5 kilometrelik kısmı asfaltlanarak geri kalan eğimli arazi asfaltlandı. Arsa tahsis edildi ve vatandaşlarımızın şelaleye rahatlıkla ulaşabilmesi için 344 basamak yaptık. Harika, kirlenmemiş bir yer, vatandaşların gelip görmesini tavsiye ediyorum.”

“YAHYALI TURİZMİN DEĞERLERİNİ TÜM DÜNYAYA SUNMAYI HEDEFLİYORUZ”

Yahyalı'nın güzelliklerini görmek için her yıl 300 bine yakın ziyaretçinin geldiğini belirten Kaya, şöyle konuştu: “Ramazan tatilinde Kapuzbaşı takım şelalesi alanına 1050 araç girdi. Yeşilköy şelalesi Kapuzbaşı yönünde olduğu için görüntüyü koyduk. Kavşaktaki şelaleyi gören ama bilmeyenler merak edip durdular. “Trafik yoğunluğunun olduğunu ve park yerimizin yetersiz olduğunu biliyoruz. Otoparkın çokça genişletilmesi için çaba göstereceğiz. Amacımız Yahyalı'nın turizm değerlerini tüm Türkiye'ye ve dünyaya sunmaktır.” dedi.

Yeşilköy Şelalesi'ni ziyaret eden İlhan Sayan, uzun bir yolculuktan sonra vardığını belirterek, şelalenin görülmeye değer olduğunu söyledi. Şelalenin gözlere ziyafet sunduğunu ve bol bol fotoğraf çektiklerini anlatan Sayan, şöyle konuştu: “Yol boyunca yollar zorluydu ama biz sevdik, değdi. Gelmeyi düşünenlere tavsiye ederim. burada Orta Anadolu'daki Karadeniz hissini yaşıyoruz.” dedi.

Hollanda'da yaşayan gurbetçi Melih Sağlam, bu yılın başında tatile gittiklerini, kuzenlerinin tavsiyesi üzerine şelaleyi görmeye geldiklerini, zorlu yolculuklara rağmen hiç pişman olmadığını söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir