Uluslararası çıkış vergisi 2024: Uluslararası çıkış vergisi ne kadar ve ne kadar süreyle geçerlidir? – Güncel ekonomi haberleri

2024 yılı için dış hatlarda vergi artışı olacağı yönündeki iddiaların ardından mevcut tarifeyle ilgili sorular soruluyor. Gelir İdaresi Başkanlığı'ndan yapılan açıklamanın ardından yurt dışına çıkışta alınması gereken yurt dışı çıkış vergilerinin detayları açıklandı. Peki, yurt dışı çıkış vergileri 2024 yılında ne kadara mal oluyor ve ne kadar süreyle geçerli?

YURT DIŞINDA ÇIKIŞ VERGİLERİ NE KADAR?

Dış hat gidiş ücreti 2024 yılından itibaren 150 TL olacak. Temmuz 2019 ile Şubat 2022 arasında 50 TL olan çıkış ücreti, Mart 2022'de 150 TL'ye çıkarıldı.

YURT DIŞINDA ÇIKIŞ VERGİSİ NE KADAR GEÇERLİDİR?

Gelir İdaresi Başkanlığı basın açıklamasında şunları belirtiyor: “Yurtdışına çıkış vergisi, çıkış tarihinde yürürlükte olan tutarlar üzerinden ödenmelidir.

Dolayısıyla bugün vergi pulu satın alınması veya yenilik nedeniyle verginin başka bir şekilde ödenmesi, çıkış gününde geçerli tutarın ödenmeyeceği anlamına gelmemektedir.”

GİB AÇIKLAMASI

Gelir İdaresi Başkanlığı internet sitesinde yayımlanan basın duyurusu aşağıda yer almaktadır:

Medya, yurtdışına çıkış vergisinin yeniden tanımlanması için girişimlerde bulunulduğunu bildirdi.

Diğer vergi kanunlarında olduğu gibi yurtdışı çıkış vergileri de etkinlik ve verimlilik açısından sürekli değerlendirmeye tabidir.

Bilindiği üzere bu vergi yurt dışına giden Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarından sabit çıkış ücreti olarak alınmaktadır.

Ayrılış vergisi, ayrılış tarihinde yürürlükte olan tutarlara göre ödenmelidir.

Dolayısıyla vergi pulunun bugün satın alınması veya verginin yeni olmasından dolayı başka bir yolla ödenmesi, geçerli tutarın ayrılış gününde ödenmeyeceği anlamına gelmemektedir.

Vatandaşlarımızın bu tür spekülatif haberlerin mağduru olmaması için Cumhurbaşkanlığımızın açıklamalarını takip etmesi önem arz etmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir