Türkiye mavi bayrakla dünya üçüncüsü – Son Dakika Türkiye Haberleri

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, denizlerin temizliğinin önemli bir göstergesi olan mavi bayraklı plaj sayısının her geçen yıl arttığı vurgulandı.

Mavi Bayrağın dünyanın en önemli turizm ve çevre ödüllerinden biri olduğunu vurgulayan açıklamada, şöyle denildi: “Dünyanın en önemli turizm ve çevre ödüllerinden biri olan Mavi Bayrak'ta yerini kaybetmeyen Türkiye, 3° 567 plajıyla İspanya ve Yunanistan'dan sonra denizleri en temiz olan ülke.” .” ifadesi kullanılmıştır.

Açıklamada değerlendirmelerine yer verilen Bakan Mehmet Özhaseki, Mavi Bayrak Programının uluslararası gönüllülük esaslı bir çevre ödül programı olduğunu ve programın dünya çapında 50 ülkede uygulandığını vurguladı.

Bakan Özhaseki, Mavi Bayrak ödüllerinin her yıl mayıs ayında açıklandığını, 2002 yılında 140 olan Mavi Bayrak almaya hak kazanan plaj sayısının bu yıl da arttığını, Türkiye'de daha fazla plajda Mavi Bayrak dalgalanacağını hatırlattı. .

Özhaseki, “567 plaj, 27 marina, 18 turistik tekne ve 9 bireysel yat mavi bayrakla ödüllendirildi. Hedefimiz bayrak sayısında dünyada birinci olmaktır.” Bir açıklama yaptı.

PLAJLARLA İLGİLİ BİLGİLER BAKANLIĞIN İNTERNET SİTESİNDEN GÖRÜNÜYOR

Mavi bayrağa esas olan yüzme alanlarının profil belgeleri Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından hazırlanmaktadır.

Türkiye'deki 1400 plaja ilişkin bilgiler “plaj.csb.gov.tr” adresinde yayınlanıyor. Yüzme alanlarının koordinat, derinlik gibi fiziksel özelliklerini gösteren bilgilerin yanı sıra hava durumu özellikleri, dalga risk durumları gibi alınması gereken önlemler de bulunmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir