Türkiye ile AB arasında kritik toplantı: Vize sorunu da gündemde – Son Dakika Ekonomi Haberleri

Türkiye ile Avrupa Birliği (AB) arasında üst düzey ticari diyalogun bugün gerçekleştirilecek ilk toplantısında, AB ülkelerinin Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına uyguladığı vize zorunluluğundan kaynaklanan sorunların aşılması ele alınacak. vize zorunluluğunun kaldırılması ve kara taşımacılığı sektörüne yönelik ulusal kotaların yetersizliğinin değerlendirilmesi planlanıyor.

Ticaret Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, Türkiye ile AB arasındaki üst düzey ticari diyaloğun ilk toplantısı bugün Brüksel'de yapılacak.

Resmi heyet ve özel sektör temsilcilerinin katılacağı toplantılara Bakan Ömer Bolat ve Avrupa Komisyonu Başkan Yardımcısı Valdis Dombrovskis başkanlık edecek.

VİZE SORUNLARI DA MASADA OLACAK

Görüşmelerde ikili ticaretin artırılması, gümrük birliğinin genişletilmesine ilişkin müzakerelerin başlatılmasına çalışılması, yeşil dönüşüme uyum çabaları, AB ülkelerinin AB vatandaşlarına uyguladığı vize zorunluluğundan kaynaklanan sorunların aşılması gibi konular ele alınacak. Türkiye Cumhuriyeti ve kara taşımacılığı sektörüne yönelik ulusal kotaların yetersizliği.

Toplantının ardından Bakan Bolat ve Dombrovskis ortak basın açıklaması yapacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir