Tortum şelalesinde bahar keyfi | N-Hayat

Erzurumİçinde Tortum Şelalesiİlkbaharda karların erimesi ve yağmur nedeniyle akan suları ile ziyaretçilerini beklemektedir.

Uluslararası Yavaş Şehirler Birliği tarafından Türkiye'nin 11'inci huzurlu şehri seçilen ve UNESCO Dünya Mirası Listesi'nde yer alan Uzundere ilçesindeki şelalenin çehresi, Büyükşehir Belediyesi ve İzmir Büyükşehir Belediyesi iş birliğiyle hayata geçirilen projeyle değişti. Uzundere Tarım Belediyesi ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu Valiliğin koordinasyonunda.

Uzundere ilçesi sınırları içerisinde, Erzurum-Artvin karayolunun 110. kilometresinde yer alan şelale, 21 metre genişliğinde ve 48 metre yükseklikten akıyor.

18. yüzyılda bölgedeki bir dağda heyelan sonucu oluşan Tortum Şelalesi, UNESCO Dünya Mirası Listesi'nde yer alan Türkiye'nin en büyük şelalesidir. Her yıl yüzbinlerce ziyaretçiyi ağırlayan şelaleden akan su, karların erimesi ve yağmurların ardından 20 metreküpü aştı.

Havaların ısınmaya başlamasıyla birlikte dünyanın en yüksek üçüncü şelalesi doğal güzelliği ve akan suyuyla misafirlerini bekliyor.

Öte yandan bölgede bahar nedeniyle artan su seviyesi, şelale yakınındaki Tortum Gölü'ndeki su seviyesini de artırdı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir