Tokat'ta Ballıca Mağarası'nı bayramda 16 bin 200 kişi ziyaret etti.

İl merkezine 26 kilometre uzaklıktaki Ballıca Köyü'nde 1085 metre yükseklikte bir tepe üzerinde yer alan mağarada milyonlarca yılda oluşan sarkıt ve dikitler bulunuyor. Büyük kısmı keşfedilmemiş ve 8 galerisi ziyarete açık olan mağarada ortalama sıcaklık 18 derece, nem oranı ise %54.

2019 yılında UNESCO Dünya Miras Alanları geçici listesine alınan Ballıca Mağarası, “Akdağ Zirvesinden Kazova'ya Kırsal Turist Rotası Projesi” çerçevesinde yürütülen çevre düzenleme çalışmaları nedeniyle 13 Eylül 2021 tarihinde ziyarete kapatılmıştır. Tokat Valiliği ve Karadeniz Kalkınma Merkezi Ajansı işbirliğiyle gerçekleştirilmektedir.

Tokat Valisi Numan Hatipoğlu, AA muhabirine, yürütülen çalışmaların ardından mağaranın Ağustos 2022'de yeniden ziyarete açıldığını söyledi.

Ballıca Mağarası'na yerli ve yabancı turistlerin ilgi gösterdiğini belirten Hatipoğlu, şöyle konuştu: “Ballıca Mağarası astım, nefes darlığı gibi hastalıklara iyi gelen bir mağaradır. Tokat'ın en önemli turistik yerlerinden biridir. 16 bin 200 kişi ziyaret etti 9 günlük tatilde Ballıca Mağarası'nı ziyaret ettik.” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir