Tepsi minaresindeki saat 143 yıldır Erzurumlulara zamanı gösteriyor.

Yakutiye ilçesindeki Erzurum Kalesi surları içerisinde Saltuklu hükümdarlarından Muzaffer Gazi tarafından 1124-1132 yılları arasında yaptırılan 21 metre yüksekliğindeki Tepsi minaresindeki 143 yıllık saatin çarkları dönmeye devam ediyor. “Saat Kulesi” olarak da adlandırılan minarenin üzerine 1881 yılında takılan saatin bakım ve onarımını, babasının mesleğini ilçedeki iş yerinde sürdüren 62 yaşındaki Halit Soner Özyurt üstlendi. Tebrizkapı, Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü'nün 5 yıl önceki teklifi üzerine.

Dar merdivenleri çıkan minaredeki saatin 3-4 ayda bir gönüllü olarak bakım ve onarımını yapan Özyurt, çocuklarına babasının mesleğini öğretmek ve saatçiliği gelecek nesillere aktarmak istiyor. Saat tamircisi Özyurt, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Tepsi minaresindeki saat için 5 yıl önce İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü'nden bakım teklifi aldığını söyledi.

Saatin bakımını yıllar önce babasının yaptığını anlatan Özyurt, şöyle konuştu: “Babam bu saati 1970'li yıllarda tamir ettirmişti, biz de şans eseri tamir ettirdik. 2020'de tamir ettik, 3-4'te bir bakım ve yağlama yapıyoruz. Aylarca tekerlek sisteminde değişiklikler yapıp gözlemliyoruz. “Sistem zamanla aşınıyor, kontrol ediyoruz.”

“Saati şehrin bir varlığı olarak gördüğümüz için bakım ve onarımından ücret almıyoruz. Babam bile ücret almadı.” Özyurt, tarihi saatin bakımını kendisinden sonra oğlunun yapacağını ifade etti. Saatin kendi ağırlığından dolayı mekanik sistemle çalıştığını öne süren Özyurt, şöyle konuştu: “Saatin mekanik kısmı içeriden çalışıyor, dışarıdan da kadranda göstergeler var. Babam 75 yıl saatçiydi, vefat etti. 1973 yılında. Saat bir süre bakımsız kaldıktan sonra bize bir teklif geldi ve o günden beri onu saklıyoruz.” dedi.

Erzurum Müze Müdürü Hüsnü Genç de, Erzurum kale duvarlarındaki Tepsi minaresinin tarihte gözetleme amacıyla ve iç kalede cami olarak inşa edildiğini anlattı. Teknolojinin gelişmesiyle kentlerde saatin zorunlu hale geldiğini hatırlatan Genç, şöyle konuştu: “Tarih kaynakları, ilk saatin 1841 yılında buraya kurulduğunu, daha sonra 93 Savaşı sırasında saatin Ruslar tarafından sökülüp götürüldüğünü gösteriyor. Bu bağlamda buradaki saat İngilizler tarafından hediye edilmiş ve 1881 yılında zamanı göstermek için buraya monte edilmiştir.” dedi.

Genç, Özyurt'a vefa göstergesi olarak “Takdir Belgesi” verdiğini vurgulayarak, şöyle konuştu:

“Bu saat, saatlerin en eski örneklerinden biri ve Halit Bey bu saatin yapımını ve tamirini babasından bildiği için onu yapabilecek ve tekniğini anlayacak usta neredeyse yok. Saatin rutin bakımlarını ücretsiz yapıyor, eski bir eser olduğu için mekanik saati herkes yapamıyor. “Konya'dan, İstanbul'dan, Ankara'dan ustalar getirdik ama Halit gibi usta bulmak zor. O saat doktorudur, saatle ilgili her şeyi bilir.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir