TCG Nusret Müze Gemisi KKTC'de ziyarete açıldı

Girne limanına demirledi KİK Müze Gemisi NusretAlanı ziyaret eden ziyaretçilere, Çanakkale'deki deniz savaşları, geminin orijinal yapım süreci ve o dönemde oynadığı rol hakkında bilgi verildi.

Geminin içindeki Çanakkale Savaşlarını anlatan minyatürler ve televizyonda yayınlanan kısa belgeseller ziyaretçilerin ilgisine sunuldu. Müze gemisinin önünde düzenlenen bando gösterisi de ziyaretçilerine tarih dolu anlar yaşattı.

Gemiyi ziyaret eden ilkokul öğrencisi Ayaz Zebzeci, maden gemisi Nusret'in hikayesini anlatarak, ziyaretinin eğlenceli geçtiğini söyledi.

Oğlunu gemiyi gezdirmek için getirdiklerini belirten Baba Ali Zebzeci, geminin KKTC'ye gelmesinin kendileri için bir şans olduğunu vurgulayarak, şöyle konuştu: “Tarihi rol oynayan bir geminin müze versiyonunu ziyaret etmekten büyük mutluluk duyuyoruz. “

Anne Gücem Zebzeci, oğlu Ayaz'ın tarihe olan merakı nedeniyle gemiyi göstermeye geldiğini, tarihi ilk elden görmek için TCG müze gemisi Nusret'i ziyaret ettiklerini söyledi. Zebzeci, bu imkanı sağlayan yetkililere de teşekkür etti.

Gemiyi ziyaret eden emekli asker Yenal Orak, kadim Türk tarihini yansıtan bir gemiyi ziyaret etmekten duyduğu mutluluğu dile getirerek, “Bu ziyaretle tarihe tanıklık ettik. Tarih gözümüzde canlandı.” dedi.

TCG Nusret Müze Gemisi, Çanakkale deniz savaşının önemli unsurlarından Nusret Mayın Gemisi'nin anısını yaşatmak amacıyla 2011 yılında tasarlanarak hizmete açıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir