Tarihi Gelibolu yarımadası sağanak yağış altında binlerce ziyaretçiyi ağırlıyor

Tarihi yarımadada en fazla göğüs göğüse çatışmanın yaşandığı Şahindere Şehitliği, 57. Piyade Alayı Şehitliği, Conkbayırı, Şehitler Anıtı, Ulu Önder'in Bigalı Köyü'ndeki evi Mustafa Kemal Atatürk'ün savaş öncesi harekât planlarını yaptığı etkinlikte, Yahya Çavuş ve Seyit Onbaşı'nın anıtları ziyaret edildi.

Öğrenci grupları ve belediyelerce düzenlenen ziyaretler kapsamında ziyaretçiler, yağmura rağmen atalarının mezarları başında dua ederek ve şükran duygularıyla anıtları ziyaret ederek atalarını anıyor.

Aslen Antalyalı olan Sinan Kurt, AA muhabirine, iki çocuğuyla birlikte bölgeyi ziyaret ettiğini ve çocuklarının atalarını öğrenmesini istediğini söyledi.

Yağmurun bölgeyi gezmesine engel olmadığını belirten Kurt, şöyle konuştu: “Yağmur yağmasına rağmen otobüsten indik. Dedelerinin savaşıp kazandığı toprakları çocuklarım görsün istedim. Allah'ın hikmeti sayesinde yağmur yağıyor. Daha iyi bir tur yapabilirdik ama bunun için Allah'a şükürler olsun.” dedi.

Aslen Kırklarelili olan 10 yaşındaki Yiğit Hakan Çelik, şehitleri anmak için bu toprakları ziyaret ettiğini söyledi.

Tarihi gezerek öğrendiklerini vurgulayan Çelik, “Yağmurda ıslandım ama şehitlerimiz için değdi. Burada dolaşırken çok duygulandım. Bize daha iyi bir gelecek bırakmak için şehit oldular.” dedi.

Saha Rehberi Erol Öken, bugün vatandaşların bölgeye yoğun ilgi gösterdiğini belirterek, şunları söyledi: “Geçmişini unutmak istemeyenler bölgeyi ziyaret ediyor. Anadolu'da.” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir