Sivas Tabiat Tarihi Müzesi ziyaretçilerini bekliyor

Sivas Cumhuriyet Üniversitesi tarafından üniversite kampüsü içindeki 4 Eylül Kültür Merkezi'nde oluşturulan müzede, jeolojik örneklerden fosil örneklerine, bitki örneklerinden sulak alan ve karasal ekosistem temsilcilerine kadar çok sayıda malzeme yer alıyor.

Sivas bölgesine ait örneklerin sergilendiği müzede, yurdun çeşitli yerlerinden ve yurt dışından getirilen fosiller de ilgi görüyor.

Doğa Tarihi Müzesi Müdürü Prof. Dr. Nazire Özgen Erdem, müzenin Şubat 2022'de ziyarete açılacağını söyledi.

Müzenin yaklaşık 1000 metrekarelik alana kurulduğunu belirten Erdem, şöyle konuştu: “Hem Sivas'ın hem de ülkemizin doğasından örnekler içeriyor.”

Sivas'ın bir maden kenti olduğunu anlatan Erdem, şöyle konuştu: “Sivas'ta bulunan madenlerin örneklerini sergiliyoruz. Çeşitli madenlerin sergilendiği alanlarımız var, madenler, kayalar, fosiller gibi çok kıymetli, canlıların kalıntıları olan malzemelerimiz var. Geçmişte yaşamış olan aynı zamanda günümüz doğasının bitkilerine de sahibiz ve “Hayvanlarımız için köşeler oluşturduk” dedi.

Sivas Tabiat Tarihi Müzesi ziyaretçilerini bekliyor - 2

Öğrencilere ekosistemleri anlattıklarını belirten Erdem, “Müze açıldıktan sonra kurumsallaşabilmek ve müze kelimesini kullanabilmek için Kültür ve Turizm Bakanlığı'na başvurup 'özel müze' statüsünü almak istedik. Denetimden geçtik. Temmuz 2022'de 'özel müze' statüsüne kavuştu. Arka planda doğa tarihi sorusu 'Bizim bir araştırma merkezimiz var. Bilimsel altyapı sağlayan, araştırma merkezi olan 'özel müze' statüsündeki tek müzeyiz. Bu bakımdan bu durumu çok önemsiyoruz.”

Doğa tarihi müzelerinin en önemli görevinin eğitim ve araştırma olduğunu vurgulayan Erdem, müzenin açılışından sonra yoğun bir eğitim faaliyeti yürüttüklerini söyledi.

Erdem, öğrencilerin sınıfta öğrendikleri teorik bilgileri müzede dokunarak pekiştirdiklerini ve kaliteli bir eğitime katkı sağladıklarını söyledi.

Sivas Tabiat Tarihi Müzesi ziyaretçilerini bekliyor - 3

“FİL FOSİSİ EN ÇOK İLGİYİ GÖRÜYOR”

Kendisinin de fosil uzmanı olduğunu iddia eden Erdem, müzede en çok ilgiyi fosil köşesinin çektiğine dikkat çekti. Oldukça zengin bir koleksiyona sahip olduklarını belirten Erdem, şu bilgileri paylaştı:

“En çok 9-10 milyon yıl önce Sivas'ta yaşamış bir filin fosil kemikleri dikkat çekiyor. Aynı zamanda Sivas civarında bulduğumuz deniz kestanesi ve denizyıldızı fosilleri de dikkat çekiyor. 540 milyon yıl önce ziyaretçilerimizden büyük ilgi görüyor.” “Balık fosilleri de ilginç örneklerimiz arasında.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir