Selimiye Camisi'nin dış cephesindeki onarım çalışmalarında sona gelindi.

Türk İslam mimarisinin amiral gemisi niteliğindeki Selimiye Camisi'nde Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından yürütülen restorasyon çalışmaları kapsamında bir minare hariç dış taş onarımları tamamlandı.

Selimiye Camii'ni güvenli bir şekilde geleceğe taşımak için Kasım 2021'de başlayan restorasyon, binanın içinde ve dışında eş zamanlı olarak devam ediyor. Restorasyon ekipleri, binanın her noktasını dikkatle inceledikten sonra, asırlık eserin aslına sadık kalarak gerekli müdahaleleri gerçekleştiriyor.
Çalışmalar kapsamında daha önce yapılan restorasyonlardan kalan çimento uygulamaları temizlenerek caminin her alanı elden geçiriliyor. Edirne Vakıflar Bölge Müdürü Ahmet Saraç, AA muhabirine, Vakıflar Genel Müdürlüğü'nün Kasım 2021'de başlattığı restorasyon çalışmalarının titizlikle devam ettiğini söyledi.
Tüm vakıf çalışmalarında olduğu gibi Selimiye Camisi'nde de akademisyenlerden oluşan bilim kuruluyla çalışmalarını sürdüreceklerini belirten Saraç, amaçlarının yapının gelecek nesillere minimum müdahaleyle güvenli bir şekilde aktarılması olduğunu söyledi. Restorasyon sırasında caminin ibadete açık kalmasını sağlamak amacıyla geçici ibadet alanı oluşturulduğunu hatırlatan Saraç, restorasyon sırasında Selimiye'ye çok sayıda yerli ve yabancı turistin de geldiğine dikkat çekti.
Saraç, restorasyon kapsamında yürütülen çalışmalarla ilgili şu bilgileri verdi: “Caminin üst çatısının kurşun kaplamaları yenilendi. Camimizin içindeki beton işleri söküp, eksik olan sıvaları Horasan sıvasıyla yeniledik. Dış cephe taşının temizlik ve onarım çalışmaları tamamlandı. Avludaki çeşmenin söküm, bakım ve montajını gerçekleştirdik. Camimizin en çok zarar gören yeri minarelerimiz oldu. Üç minaremizin restorasyonu devam ediyor.”
Mimar Sinan'ın “şaheser” eseri olan ve 14 Mart 1575'te Edirne'de ibadete açılan Selimiye Camii, yapıldığı dönemde Osmanlı Devleti'nin gücünün ve büyüklüğünün simgesi haline geldi.
Şehrin her yerinden görülebilen, hem İstanbul'dan hem de Avrupa'dan ziyaretçi ağırlayan Selimiye, UNESCO Dünya Mirası Listesi'nde yer alıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir