Pertevniyal Valide Sultan'ın restore edilen türbesi açıldı

Pertevniyal Valide Sultan'ın türbesinin açılışında hazır bulunanlar arasında Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Gökhan Yazgı ile Kültür ve Turizm İl Müdürü Dr. Coşkun Yılmaz da yer aldı.

Basına açıklamalarda bulunan Yazgı, Pertevniyal Valide Sultan'ın en belirgin özelliğinin hayırseverliği olduğunun altını çizerek, şöyle konuştu: “Pertevniyal Valide Sultan, Aksaray'daki pek çok cami, medrese ve hayır kurumuyla ünlüdür. Hayırsever kadınlarımızın en önemli isimlerinden biridir. Uzun zamandır burada bakıma ihtiyaç vardı.” “Kültür ve Turizm Bakanımız Mehmet Nuri Ersoy'un talimatıyla İstanbul'daki türbelerle özel olarak ilgilenmeye karar verdik” dedi.

Yazgı, İstanbul'daki türbelerin restorasyonunu “Atalara saygı, sanatın canlanması” olarak adlandırdığını belirterek, şöyle konuştu:

“Bu türbeler de birer sanat eseri. Hepsinde kalem ve hat işçiliği çok güzel. Biz bunları proje olarak değerlendirdik. Bunlardan biri de şu ana kadar 48 tanesini tamamladık. Bunlardan 19'unun Uhde'sindeyiz. 24'ünün projesini tamamladık, 24'ünün de ihalesine önümüzdeki yıl başlayacağız. Her şey yolunda giderse 2026 yılına kadar bu türbelerin bakım ve onarımını gerçekleştirebileceğiz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir