Perinthos Antik Kenti tarih meraklılarını Tekirdağ'a çekecek

Mimar Sinan Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. şehirdeki meraklılar. Erdem, Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Arkeoloji Topluluğu'nun Fen-Edebiyat Fakültesi'nde düzenlediği arkeoloji seminerinde yaptığı konuşmada, kazıların antik kentin tiyatro alanında gerçekleştirildiğini söyledi.

Perinthos Antik Kenti'nin Trakya'nın en önemli antik kentlerinden biri olduğunu vurgulayan Erdem, şöyle konuştu: “Tarih öncesi dönem başlıyor ve günümüze kadar Traklar, Romalılar, Bizanslılar ve Osmanlılar buraya yerleşmişler. Burada 2021 yılında kazılara başladık. Kazı yapıyoruz. Antik kentin tiyatrosu Bu tiyatro Trakya'da bulunuyor.” “Türkiye'nin en büyük tiyatrosudur. O dönemde başkent olması nedeniyle önemlidir. Buradan çıkan önemli eserler müzede sergilenmektedir.” dedi.

Erdem, kazılara bu yıl temmuz ayında başlamayı planladıklarını söyledi.

Kentte bulunan eserlerin medeniyetler tarihine ışık tuttuğunu belirten Erdem, şöyle konuştu: “Burası pek çok savaş görmüş, pek çok tarihi olaya, depreme, yıkıma sahne olmuştur. Bu yıl kazıların yanı sıra arkeolojik kimlik tespitine yönelik araştırmalar da devam edecek. şehrin çevresinde bulur.” dedi. Kazıların ardından arkeolojik yapıların ve kültür varlıklarının restore edilerek yeni işlevler kazandırılması, bölgede bilgi merkezleri ve turizm güzergahı oluşturulmasının planlandığını belirten Erdem, şöyle konuştu: “Şehrin İstanbul'a yakın olması çok önemli. Ulaşım hizmetlerinin Çanakkale yolu üzerinde olması turizm açısından avantajdır.” “Kehre gelenler, Marmara Ereğlisi Antik Kenti'ni görme ve ardından şehir merkezindeki müzeyi gezme fırsatı bulacak. Şehir tarihi, kültürel ve turistik bir destinasyondur.” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir