Peri bacaları restorasyonda | N-Hayat

Kapadokya4 inç peribaşı restore edilme aşamasındadır. Kapadokya Bölgesi Başkanı Birol İnceciköz, başkanlık ekiplerinin bölge genelinde araştırma yaptığını ve gövdelerinde çatlak ve yanlış bilgilerin tespit edildiği peribacalarında hasar analizinin ardından gerekli çalışmalara başladıklarını söyledi.

Uzman ekiplerin ilk etapta 4 peri bacasında çalışmaya başladığını belirten İnceciköz, şöyle konuştu:

“Acil önlem alınması gereken bölgedeki Peri Bacaları ile ilgili kapsamlı restorasyon çalışmalarına başladık. Özellikle Kapadokya Bölgesi gibi can ve mal güvenliği açısından tehlike oluşturan Peri Bacalarında birçok bilimsel yöntem kullanılarak projeler yürütülüyor. Müdürlük, 9 peribacasında da benzer çalışmalar gerçekleştirilecek.

Doğal değerleri gelecek nesillere aktarma misyonumuz doğrultusunda bu çalışmalarımızı yürütmeye devam edeceğiz. Tamamlanmasının ardından hem yerli halk hem de turistler bu peribacalarını rahatlıkla ziyaret edebilecek. Tespit edilen sorunların ortadan kaldırılması için ekipler öncelikle peribacasında acil güvenlik önlemi aldı. “Statik sorunu yaşayanlar için takviye çalışması gerçekleştirdik.”

İnceciköz, restorasyon projesinin yıl sonuna kadar tamamlanmasının beklendiğini sözlerine ekledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir