Pandemi sonrası zengin turist çekmek isteyen 6 ülke

Pandemi sebebiyle kısıtlamaların gevşetilmesiyle beraber dünya genelinde turizmde süratli bir toparlanma yaşandı. Sadece bazı ülkeler gelen turistler mevzusunda daha seçici olmaya başladı.

Geçen hafta, Yeni Zelanda’nın gezim bakanı “hazır erişte için günde 10 dolar harcayan gezginler yerine daha kaliteli turistleri çekmek istediklerini” deklare etti.

Ziyaretçi sayısı fazla olan destinasyonlarda turist sayısının sınırlandırılması çevrenin ve mahalli halkın korunması adına pozitif bir adım olabilir. Fakat bu tür uygulamalarla “Gezim yalnız süper zenginler için mi?” sorusunu gündeme getiriyor.

Dünyanın en büyük düşük maliyetli havayolu şirketi olan Ryanair’in CEO’su Michael O’Leary, artan enerji fiyatlarıyla ucuz tayyare bileti periyodunun sona erebileceğini söylemiş oldu.

İşte Covid-19 sonrası toparlanma döneminde en zengin turistlere hitap etmek isteyen ülkeler

(*6*)Cayman Adaları zenginler için uzaktan emek verme seçeneği sunuyor

Karayip adası uzun süreden beri lüks tatiller için önde gelen adreslerden biri olmuştur. Ada, pandemi sürecinde bu imajı korumaya çalıştı. İngiliz adası, 2020’de başlatmış olduğu bir programla senelik geliri 100 bin dolardan fazla olanlara senelik 1.469 dolar ücretle iki senelik oturma vizesi verdi.

Bu şekilde, adanın yönetimi yüksek gelirli dijital göçebeleri çekmek istedi.

(*6*)Fiji, ziyaretçi harcamalarını artırmayı hedefliyor

Pandemi esnasında Fiji kendisini milyarderler için bir sığınak olarak konumlandırdı.

Haziran 2020’de ülke, pandeminin niçin olduğu kısıtlamalardan kurtulmak isteyen yat sahiplerine hususi fırsatlar sundu. Başbakan, toplumsal medya hesabından hususi jeti olan zenginleri ülkenin adalarını kiralamaya çağırdı.

Pandemiden ilkin gezim, Fiji ekonomisinin %38’ini oluşturuyordu. Pandemi sonrası lüks turizme yönelmek isteyen ada, bu oranı çoğaltmak istiyor.

(*6*)Endonezya’nın Bali’den gelen yolcular için kısıtlamaları var

Eylül 2021’de Endonezya, zengin turistlerin hedefi haline geldi.

Mahalli basına konuşan Endonezya Denizcilik ve Yatırım Bakanı Luhut Binsar Pandjaistan, pandemiden sonrasında sırt çantalı gezginlerin Bali adasına girmesine izin vermeyeceklerini söylemiş oldu.

Ondan sonra bakan, bu sözlerle ülkenin sıhhat ve göçmenlik kurallarını ihlal edenleri kastettiğini söylemiş oldu.

(*6*)Montserrat, yüksek gelirli dijital göçebeleri çağrı ediyor

Şubat 2021’de Karayipler’deki dağlık Montserrat adası, senelik geliri 70.000 dolardan fazla olanlara bir senelik oturma izni vermeye başladı. Vize müracaat tutarı 500$’dır.

(*6*)Yeni Zelanda, karavanların günde 10 dolar harcamasını istemiyor

Yeni Zelanda da pandemi sonrası yüksek gelirli turisti ülkesine çekmek istiyor. Gezim Bakanı Stuart Nash, bir gezim konferansında ülkede daha uzun süre kalmış olarak ve daha çok para harcayarak turistleri cezbetmek istediklerini söylemiş oldu.

(*6*)Tayland sırt çantalı seyyah imajından kurtulmak istiyor

Uzun süredir düşük bütçeli gezginlerin favori destinasyonu olan Tayland, bu imajdan kurtulmak istiyor.

Bakanlar bu amaçla otellere ve gezim şirketlerine turist çekmek için büyük indirimlerden kaçınmaları çağrısında bulunuyor. Bir gezim etkinliğinde konuşan Başbakan Yardımcısı Anutin Charnvirakul, “Ucuz olduğundan insanların Tayland’ı seçmesine izin veremeyiz.”

Bu kapsamda Tayland, 10 senelik uzaktan emek verme vizesi ile senelik geliri 80.000 doların üstünde olan dijital göçebeler için bir çekim merkezi olmak istiyor.

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası