Menteşe, “Muğla bacaları” evleri ve tarihi yapılarıyla turistlerin ilgisini çekiyor

Karya ve Likya uygarlıklarının hüküm sürdüğü Asar Dağı eteklerinde inşa edilen Menteşe evlerinin ve meşhur “Muğla bacaları”nın en güzel örnekleri Saburhane Meydanı'nda görülebilir. Muğla'nın merkez ilçesi Menteşe'de geleneksel mimariyle inşa edilen Muğla bahçeli müstakil evler, tasarımları, ahşap işçiliği, tavan süslemeleri ve şömineleriyle geleneksel Türk mimarisinde benzersiz bir model oluşturuyor.

Son yıllarda tarihi doku içinde kalan 20'ye yakın yapı, Cumhurbaşkanlığı ve Belediye tarafından hazırlanan projelerle restore edilerek kültür turizmine dahil edildi. Menteşe Belediye Başkanı Gonca Köksal, AA muhabirine, geçmiş yıllarda Muğla'nın kent kimliğinde önemli bir yere sahip olan Muğla Arasta'yı, Zahire çarşısını ve birçok tarihi yapıyı restore ederek kültür turizmine kazandırdıklarını söyledi.

Valilik ve Belediye tarafından restore edilen Konaklatı Kültür Merkezi, Belen Kafe, Belediye Kültür Evi, Özbekler Evi, Kerimoğlu Türküler Evi ile birçok tarihi yapının her yıl yüzbinlerce ziyaretçiyi ağırladığını belirten Köksal, her iki evi de ziyaret eden ziyaretçilerin gördüklerini söyledi. yeme-içme sırasında şehrin kimliği ve dinlenmesi. Köksal, Karşıyaka ve Saburhane İlçesi'ndeki tarihi binaların birçoğunda günlük yaşamın devam ettiğini, binalara vatandaşların sahip çıktığını anlattı.

Dönemin en önemli ticaret ve ticari alanı olan geleneksel zanaatkarlığın yaşandığı Arasta'nın kültür turizmi ve günübirlik ziyaretler için çekim merkezi haline geldiğini belirten Köksal, Menteşe'nin kültür turizminde önemli bir yer tuttuğunu söyledi.

“MUĞLA TÜRKİYE'DE İLK KORUMA PLANININ UYGULANDIĞI ŞEHİRDİR”

Köksal, Menteşe'nin kültürel miras açısından oldukça zengin bir mahalle olduğunu, kent merkezinin mimarinin en güzel örneklerini barındırdığını söyledi.

Büyük bir mirasa sahip olduklarını belirten Köksal, şunları söyledi: “Menteşe artık ülkemizde ve dünyada çok daha önemli bir şehir olacak. Doğal sit alanı, kentsel sit alanı ve arkeolojik sit alanımız. Hanlarımız, sivil mimari örneklerimiz, antik konutlarımız.” “Muğla, Türkiye'de ilk koruma planının uygulandığı şehirdir. Bu mirası koruyarak gelecek nesillere aktarmanın da mutluluğunu yaşıyoruz.” dedi.

Köksal, misafirlerin öncelikle mübadele döneminde Rumlar tarafından terk edilen Saburhane mahallesini görmesi gerektiğini, burada eski binaların hala ayakta olduğunu söyledi.

Şehre oldukça yakın olan doğa harikası Karabağlar Yaylası'nın ziyaretçilerin de uğrak noktası olduğunu belirten Köksal, şöyle konuştu: “Kültürel değerlerimizi koruyarak geleceğe aktarmak çok önemli. Artık bundan sonra da çok önemli. Bundan sonra bu şehrin sokaklarında tarihin yanı sıra müzik ve sanat etkinlikleri de artacak, Menteşe tarihi değerleriyle bir kültür ve sanat kenti haline gelecektir.” olacak.” dedi.

Menteşe'nin kuzu kapısı (avlu kapısı), ahşap mimari unsurları, bacaları ve dar sokaklarıyla bir film seti olduğunu belirten Köksal, bu kapsamda birçok tarihi yapının restore edildiğini kaydetti. Bayram döneminde çok sayıda kişinin Muğla'yı ziyaret ettiğini anlatan Köksal, Akbük'te denize giren ziyaretçilerin kent merkezine gelerek şehrin tarihi yapılarını yakından gördüklerini söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir