Kurban Bayramı tatili Antalya'da turizmi hareketlendirdi – Son Dakika Ekonomi Haberleri

Denizi, kumu, güneşi, tarihi ve doğal güzellikleriyle her yıl milyonlarca turistin tercih ettiği kentte 9 gün süren Kurban Bayramı da hareketli geçti.

Geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 15 artışla 5 milyondan fazla yabancı turistin ziyaret ettiği Antalya, tatil döneminde de iç piyasadan yoğun talep gördü.

Akdeniz Otelciler ve Tur İşletmecileri Birliği Başkanı Kaan Kavaloğlu, 9 günlük Ramazan Bayramı'nda sezonu açtıklarını, Kurban Bayramı'nda ise yüksek sezona ulaştıklarını söyledi.

Türkiye Seyahat Acentaları Birliği'nin (TÜRSAB) verilerine göre bayramlarda 10 milyon kişinin tatile çıktığını belirten Kavaloğlu, tatillerin 9 güne uzatılmasının avantaj olduğunun altını çizdi.

Okulların kapatılması ve sınavların bitmesinin ailelerin daha rahat tatile gitmesine olanak sağladığını anlatan Kavaloğlu, şöyle konuştu: “Son yıllarda yaşadığımız en yoğun Kurban Bayramı tatiliydi. Lüksden küçük yıldıza kadar Antalya'nın her yeri var. Gazipaşa'dan Kaş'a kadar ücretsiz tesisler yüzde 100'e yakın doluluk oranına ulaştı.” dedi.

Kavaloğlu, tatillerin uzun olduğu zamanlarda bazı tatilcilerin kendi araçlarıyla gelerek tatili ikiye, üçe böldüğünü söyledi.

Geçen yılın aynı dönemine göre yabancı turist sayısında yüzde 15 oranında artış yaşandığını kaydeden Kavaloğlu, şöyle devam etti:

“17 milyonu aşma hedefimiz var ve bu hedefe doğru hızlı adımlarla ilerliyoruz, transit yolcular ve Avrupalı ​​Türklerle birlikte 18 milyona ulaşacağımızı düşünüyorum. Asıl hedefimiz 60 milyon turist ve 60 milyar dolar turizm sağlamak. Türkiye'de gelir Avrupa'da yaşayan Türkler de bayram tatilinde Antalya'yı ziyaret ederek Türkiye'yi tercih ediyor.

Avrupa Futbol Şampiyonası olmasına ve ülkenin üçüncü büyük tur operatörü iflas etmesine rağmen Alman misafirlerimiz ilk sırada yer alıyor. Kurban Bayramı tatilinde Avrupa'da yaşayan Türkleri ve yabancı misafirlerimizi ağırlama fırsatı bulduk. “Kurban Bayramı'nın son günü itibarıyla Antalya'ya gelen yabancı turist sayısı 5 milyonu aştı.”

Kavaloğlu, Yunanistan'a giden bazı tatilcilerin girişte vize sorunu yaşadığını ve bu konuda çok sayıda şikayet aldıklarını sözlerine ekledi.

“Son 10 yılın en hareketli turizm günlerini yaşadık”

TÜRSAB Akdeniz Bölge Temsil Konseyi Başkanı Rıza Perçin de tatil döneminin yoğun geçtiğini ve Antalya bölgesinin yüksek doluluk kaydettiğini söyledi.

Tatil döneminde bazı tesislerin yüzde 100 dolu olduğunu belirten Perçin, şöyle konuştu: “Antalya Havalimanı, üst üste iki kez uçak rekoru kırdı. Geçtiğimiz yıllara göre oldukça dolu geçti. Son 10 yılın en yoğun turizm günlerini yaşadık.” Dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir