“Karadeniz'in Zeugma'sı” 5 günde ziyaretçi akınına uğradı! 15 bin kişi geldi

Karabük'ün Eskipazar ilçesindeki “Karadeniz'in Zeugması” olarak adlandırılan Hadrianopolis Antik Kenti, Kurban Bayramı'nın ilk 5 gününde 15 bin civarında ziyaretçiyi ağırladı.

Geç Kalkolitik, Roma ve Bizans dönemlerinde yerleşim yeri olarak kullanılan Edirne Antik Kenti'nde ortaya çıkarılan tarihi kalıntılar yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çekiyor.
M.Ö. 1. yüzyılda kurulduğu tahmin edilen ve MS 8. yüzyıla kadar kullanıldığı tahmin edilen antik kentte Kurban Bayramı etkinliği yapılıyor. Tarih ve doğa ile iç içe vakit geçirme fırsatı bulan ziyaretçiler, Cam teras sayesinde dış etkenlerden korunan Roma Hamamı'nın mozaikleri özellikle dikkat çekiyor.
Edirne'yi ziyaret etmek için Çankırı'dan Karabük'e gelen Begüm Demir, şöyle konuştu: “Böyle kadim bir kentin yakın çevremizde olmasından mutluluk duyduk. Ailecek gelip görmek istedik. Bu değerin kazanılması ilçemize, bize ve ülkeye iyi oldu.
Doğu-batı, kuzey-güney yönünde kahverengi tabelanın olduğu her yere oğlumuzla birlikte seyahat ediyoruz. Eşim ve benim sanat tarihi diplomamız var. Hem ilgi alanımızda hem de profesyonel anlamda kendimizi geliştirmek istiyoruz. Çocuklarımıza bunu aşılıyoruz. Çünkü çok kıymetli. Gelecek nesillere aktarılması gerekiyor. Nesillerin bu kültürel mirasları bilmesi gerekiyor” dedi.
Kazı Başkan Yardımcısı Sinan Ekinci, bayramın ilk 5 gününde Edirne'yi yaklaşık 15 bin kişinin ziyaret ettiğini söyledi. Ekinci, “Edirne Antik Kenti'nde kazıların devam ettiği yerlerde bayramdan sonra çalışmalara başlanacak.” Bu arada tatil döneminde buraya gelen ziyaretçiler fuara açık alanları da gezebiliyor. Roma Hamamları bölgesindeki mozaikler üzerine oluşturulan cam koruma projesi ziyaretçilerin uğrak noktası haline geldi ve beğeni topladı. Antik kentin bir diğer gezilebilecek noktası ise Geç Roma Konutu dediğimiz yapıdır. Evin çatı projesi tamamlandı. Yürüyüş parkurlarıyla da ziyaretçilere açıldı” dedi.
Hadrianopolis'in tarihi eser haline getirilmesi için çalışmaların devam ettiğini belirten Ekinci, şöyle konuştu: “Şu anda karşılama merkezi projemiz tamamlanmak üzere. Bu aynı zamanda Kültür ve Turizm Bakanlığının finanse edip oluşturduğu bir proje. Bu proje tamamlandığında kabul merkezinde hediyelik eşya ünitesi, mescit, lavabo, kafeterya gibi üniteler yer alacak. Böylelikle ziyaretçilerimiz antik kenti daha rahat gezebilecekler” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir