Karaca Mağarasında turizm sezonu açıldı

Gümüşhane'nin Torul ilçesine bağlı Cebeli köyü sınırları içerisinde yer alan, damlama taş oluşumları bakımından zengin olan Karaca Mağarası, her mevsim yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çekmektedir.

Dikitleri, sarkıtları, sütunları, organ şeklindeki duvarları, bayrak şekilleri, damla taşları, mağara çiçekleri, incileri ve traverten havuzlarıyla ünlü olan mağara, iç nemin sağlanması ve doğal olarak oluşan beyaz rengin korunması amacıyla her Kasım ayında ziyarete kapatılıyor. Kent merkezine 17 kilometre uzaklıkta bulunan Karaca Mağarası, 15 Kasım'dan bu yana sürdürülen bakım çalışmalarının ardından 9 günlük Ramazan Bayramı tatilinde kapılarını ziyaretçilerine açtı.

Tatil için memleketi Gümüşhane'ye gelen Ömer Buğra Tuncay, AA muhabirine, Karaca Mağarası'nı en son 15 yıl önce ziyaret ettiğini anlatarak, “Ailemle geldim. İlk defa geldim, mağaranın tüm bölümleri değil.” Ziyaretçilere açıktı. Artık başka bölümler de açıldı. Yeni bölümler de mevcut.” “Var. Onu orada gördüğüme şaşırdım. Mağaranın bu kadar büyük olduğunu bilmiyordum.” dedi.

Karaca Mağarası'nın çok güzel olduğunu vurgulayan Tuncay, herkesi bölgeye davet ettiklerini söyledi. Aslen Erzincanlı olan Mehmet Kavukçu, mağarayı ilk kez ziyaret ettiğini belirterek, “Bir doğa harikası. Büyüleyici bir yer. İnsanları büyülüyor.” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir