Karabük Antik Kenti'nde kazılar devam ediyor

Geç Kalkolitik, Roma ve Bizans dönemlerinde yerleşim yeri olarak kullanılmıştır. Antik şehirKazı ve restorasyon çalışmaları Prof. Karabük Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü tarafından yürütülmüştür. Dr. Ersin Çelikbaş başkanlığında 60 kişilik bir ekiple yürütülmektedir.

Kilise tabanlarında çok sayıda hayvanın resmedildiği mozaiklerle ünlü olan ve bu nedenle “Karadeniz'in Zeugma'sı” olarak anılan antik kentte şu ana kadar iki hamam, iki kilise, savunma yapısı, kaya mezarları, tiyatro, tiyatro ve tiyatro bulunuyor. kemerli yapı ve kubbe, anıtsal kült nişi, sur, köşk gibi yapılar, diğer anıtsal yapılar ve bazı kült alanları bulunmuştur.

Antik kentteki kazılar, belirlenen alanlarda yoğunlaşarak daha geniş bir ekiple devam edecek.

Yrd. ” ve yanındaki bina.

Hadrianopolis'ten beklentilerin hem bölgesel hem de bilimsel olarak arttığını söyleyen Çelikbaş, buna cevap vermek için ekibe yeni eklemeler yapıldığını kaydetti.

2023 yılında güzel veriler elde ettiklerini, kamuoyunda ve basında ilgi uyandırdıklarını belirten Çelikbaş, şöyle devam etti:

“En önemlilerinden biri de konteynerden çıkan tohumlardı. Kazılara bu tohumların çıktığı binada devam edeceğiz. Kazı ve restorasyon çalışmalarına da sahip olduğumuz 'Banyo A' yapısının önünde devam edeceğiz. Kalenin içindeki kazılara devam edeceğiz. Hadrianopolis'in siyasi olaylarına ışık tutacak önemli veriler sağlayan bir kazı alanıdır. Bu yıl çalışmalarımızı yapacağız. Burada geç Roma ve erken Bizans dönemlerinde Edirne'de meydana gelen siyasi olaylara ışık tutacak veriler elde edilmeye çalışılacaktır.

Bu yıl maskenin bulunduğu bölgede (Romalı bir askere ait 1800 yıllık demir maske) kazı yapacağız. “Amacımız o maskenin veya farklı askeri tesislerin benzer örneklerini keşfetmek.”

Karabük Antik Kenti'nde kazılar devam ediyor - 2

Çelikbaş, Hadrianopolis'in tarihi mekana dönüştürülmesi çalışmalarında son aşamaya gelindiğini belirterek, şunları söyledi: “Karşılama merkezimizin yüzde 90'ı tamamlandı. Gezi rotalarımız ve sergi alanlarımızın bir kısmının da sergilerini tamamladık. Restore ettiğimiz binaları şu anda bile Türkiye'deki pek çok tarihi mekanın istatistikleri mevcut.” “Tatillerde 15-20 bin civarında turist ağırladığımızı söyleyebilirim. Bunlar gerçekten sevindirici gelişmeler ve geleceğe dair umut dolu. Önümüzdeki yıllarda Edirne bölgenin en önemli ziyaret noktalarından biri haline gelecektir.” söz konusu.

Çelikbaş, Edirne'nin bilinmeyen bir bölgenin tarihine ışık tuttuğunu, böylesine kadim bir kentin iç Batı Karadeniz'de ortaya çıkmasının kamuoyunda merak uyandırdığını kaydetti.

Çelikbaş, iç bölgelerde antik çağda yaşanan sosyal ve siyasi olaylara ilişkin çok net bir veri veya bilginin bulunmadığını, kazıların aslında hem bölgedeki sosyal hem de siyasi olaylara ışık tutması açısından önemli olduğunu vurguladı. söz konusu:

“Yaptığımız kazılar sonucunda Edirne bölgesindeki yerleşim faaliyetlerinin yaklaşık 5 bin 500 yani 6 bin yıl önce başladığını arkeolojik verilerle tespit ettik. Elbette bu durum bölgenin tarihinin aydınlatılmasına da katkı sağlıyor. Hem ülkemizde hem de dünyada bilim insanlarının ilgisini açıkça çekmiştir.” “Böyle çek.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir