İznik'teki 1800 yıllık Roma tiyatrosunun restorasyonu tamamlandı

Bir dönem gladyatör dövüşlerine ev sahipliği yapan tiyatro, Hıristiyanlıktan sonra dini bir alan olarak kullanılmış. Tarihi yapı, 358, 362 ve 368 yıllarında yaşanan büyük depremler nedeniyle hasar gören bir onarımdan geçmiştir. Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın izniyle 1980 yılında başlayan İznik Roma Tiyatrosu'nda kazı çalışmaları, 2015 yılından bu yana devam ediyor. Dokuz Eylül Üniversitesi Arkeoloji Bölümü liderliğindeki ekip, Bursa Büyükşehir Belediyesi'nin müdahalesiyle.

Tiyatronun ziyaretçilere açılması turizmi birbirine yaklaştırdı.

SURLAR, İSTANBUL KAPISI VE YENİŞEHİR KAPISI DA RESTORASYON YAPILDI

İznik'te M.Ö. 4. yüzyılda Bitinya döneminde inşa edilen ve antik yazar Strabon'un verdiği bilgiye göre 2,5 kilometre uzunluğunda olan İznik surları, barbarlardan Gotların saldırıları sonrasında güçlendirilip uzatılmıştır. 258 yılında Kuzey Avrupa'da yaşayan kabileler bugünkü yapıya kavuşmuşlardır. 4 ana, 12 tali kapısıyla 4 bin 970 metre uzunluğa ulaştı.

Tarih boyunca kuşatmalara ve büyük depremlere rağmen günümüze kadar ayakta kalabilen tarihi surlar ile İstanbul Kapısı ve Yenişehir Kapısı, Kültür Bakanlığı'nın izniyle İznik Müzesi başkanlığında Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından restore edildi. ve Turizm.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir