İran Şahı'nın özel araç koleksiyonu 50 yıl sonra İran Tarihi Otomobil Müzesi'nde sergilendi

İran'ın son Şahı Muhammed Rıza Pehlevi ve ailesinin özel araç koleksiyonu, 50 yıl sonra İran Tarihi Otomobil Müzesi'nde İran halkının beğenisine sunuldu.

REKLAM

İran kraliyet ailesine ait onlarca eski model araba, neredeyse yarım asır sonra bir müzede toplanarak halkın beğenisine sunuldu.

İran Şahı Muhammed Rıza Pehlevi'nin Ocak 1979'da ülkeyi terk etmesi ve ardından İran'da yaşanan İslam devriminin ardından İran kraliyet ailesine ait arabalar uzun süre kapalı kapılar ardında kilitli tutuldu.

Ülkenin başkenti Tahran'da geçtiğimiz haftalarda açılan İran Tarihi Otomobil Müzesi, koleksiyonlarındaki dönemin en pahalı araçlarıyla İran Şahı ve ailesinin lüks yaşamını gözler önüne serdi.

İran Tarihi Otomobil Müzesi'nin spor arabaları, limuzinleri ve hatta motosikletleri bölgenin en değerli ve en büyük araç koleksiyonunu oluşturuyor.

Koleksiyonda Rolls Royce, Ferrari, Porsche, Mercedes Benz, Maserati gibi toplam 45 lüks otomobil ve 3 motosiklet yer alıyor. Müzedeki Mercedes Benz 500K araba modeli bir zamanlar Alman diktatör Adolf Hitler tarafından kullanılmıştı.

“1930'da satın alınan Amerikan aracı İran'ın yıllık bütçesinin 1/8'ini oluşturuyordu”

Müze müdürü Muhammed Faal, bu koleksiyonu sadece kraliyet ailesine ait olarak görmediklerini, İran kültürünün bir parçası olarak kabul ettiklerini söylüyor.

Faal, “Bu araçlar şahıslara ait değil, tüm İran halkının mülkiyetindedir. Şah'a özel değildir. Dönemlerinin bu en iyi araçlarını görmek ve bu araçların tasarımcılarını düşünmek mutluluk verici” dedi. gösterdikleri çaba.” dedi.

Müze müdürü Faal'a göre koleksiyondaki en önemli araç 1930 yılında üretilen Pierce Arrow Model A otomobil.

Faal, bu aracın İran için önemini şu sözlerle ifade ediyor: “1930'lu yıllarda 30 bin dolara satılan bu araç, Amerika Birleşik Devletleri'nin en pahalı arabasıydı. Dile kolay bu para, 1930'lu yılların bütçesinin sekizde birini temsil ediyordu. İran o dönemde Şah Muhammed Rıza Pehlevi tarafından satın alınmıştır.”

12 yaşındaki Prens Rıza'nın araba kullanmayı öğrenmesi için özel bir araç tasarlandı.

Müzede yer alan bir diğer sıra dışı araç ise dünyada üç otomobil üreticisinin ürettiği tek model olan minivan. Minivan o dönemde Mercedes, Porsche ve Volkswagen tarafından üretiliyordu ve o zamanlar 12 yaşında olan Prens Rıza'nın araba kullanmayı öğrenmesi için satın alınmıştı.

Prens Rıza için özel olarak üretilen aracın adı MPV Tehran oldu. İki anahtarı bulunan bu araç, Şehzade Rıza'nın gümüş anahtarıyla çalıştırıldığında maksimum 30 kilometre hıza ulaşıyordu ve bu, sürüş konusunda tecrübesiz olan şehzade için bir güvenlik önlemiydi. Aracı normal anahtarıyla çalıştırdığında saatte 170 kilometre hıza ulaşabiliyordu.

İran Tarihi Otomobil Müzesi, bir devlet kurumu olan Bonyad Mostazafan Vakfı tarafından açıldı. Bu kurum, monarşi döneminde Şah ve ailesine ait hazine ve malların organizasyonu ile ilgilenmektedir.

Müzeyi yaklaşık 3 haftada 20 binin üzerinde kişi ziyaret etti ve bu rakam, ülkenin en ünlü müzesi olan Ulusal Müze'yi bir ayda görenlerin sayısından çok daha fazla.

Resim düzenleyici • Kerem Çongar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir