Ilgaz kayak sezonunda 100 bin ziyaretçiyi ağırladı

Batı Karadeniz bölgesinin en yüksek dağı olan Ilgaz, kış turizminin vazgeçilmez tatil beldelerinden biridir. Kastamonu-Çankırı sınırında yer alan Ilgaz Dağı, Kastamonu merkeze 40 kilometre, Ankara'ya 200 kilometre, İstanbul'a ise 450 kilometre uzaklıkta yer alıyor ve Kastamonu Havalimanı'nın inşasından sonra kolayca ulaşılabilen kayak merkezlerinden biri haline geldi.

2020 yılında hizmete açılan 5,6 kilometrelik piste sahip Ilgaz Dağı Kayak Merkezi ve Yurduntepe Kayak Merkezi, her yıl başta İstanbul ve Ankara olmak üzere ülkenin birçok şehrinden yerli ve yabancı ziyaretçiye ev sahipliği yapıyor. Ilgaz Dağı'nın merkezlerinde kayak, snowboard ve kızakla vakit geçiren ziyaretçiler, aynı zamanda doğal güzellikler arasında gezinme fırsatı da buluyor.

Monte Ilgaz kamu ve özel kuruluşlara ait 7 yapıda yaklaşık 1300 yatak konaklama kapasitesine sahiptir. Yönetim ayrıca 4 yıl önce il özel idaresi tarafından dağın üzerine inşa edilen Yurduntepe kayak merkezinin de işletmesini yapıyor.

Kastamonu İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Nida Sinsi, AA muhabirine, Yurduntepe kayak merkezini Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Gençlik ve Spor Bakanlığı'nın destekleriyle inşa ettiklerini söyledi. Ilgaz Dağı'na kurulan tesisin bölge turizmine olumlu etki yaptığını belirten Sinsi, şöyle konuştu: “Çevre turizminin Kastamonu'ya çok şey kattığını düşünüyoruz. Tesisin işletmesinin büyük bir kısmını kendi personelimiz ve bir kısmıyla gerçekleştiriyoruz. bir operatör aracılığıyla.” dedi.

Bölgeye ilginin arttığını belirten Sinsi, şöyle konuştu: “2023-2024 sezonunda Ilgaz'da 100 bin civarında ziyaretçi ağırladık. Bunun 5 bini Ramazan Bayramı tatilinde gelen misafirlerimizdi. Gelenler büyük bir memnuniyetle ayrıldılar.” dedi.

Yurduntepe'deki tesisler hakkında bilgi veren Sinsi, şunları söyledi: “Kayak merkezi Ilgaz'daki eski tesislere yaklaşık 6 kilometre uzaklıkta. Biri 6 sandalyeli, diğeri 4 sandalyeli olmak üzere iki adet mekanik tesis var. 1100 metre uzunluğunda olup burada günlük iki adet teleferiğimiz ve bir adet kafemiz bulunmaktadır. Asansörün toplam uzunluğu da yaklaşık 5.600 metredir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir