Edirne'deki Kıyık Tabya restore ediliyor | N-Hayat

KIYIK TABYA VE ŞÜKRÜ PAŞA HAKKINDA BİLGİLER

Buradaki 35'e yakın burçtan şehir merkezine en yakın olanı Kıyık Tabyası, 1867-1871 yılları arasında Osmanlı-Rus ve Balkan savaşlarında şehrin savunması için inşa edilmiş. Tabya, Edirne'nin savunmasında önemli rol oynadı.

Yaklaşık 3 bin metrekaresi Şükrü Paşa Anıtı alanı, 1200 metrekaresi kapalı alan olmak üzere karakol, daire, karargah, menfez tesisleri, topçu binaları ve pusulardan oluşan 34 bin metrekarelik tabya tahsis edildi. ve yeşil alan. Milli Savunma Bakanlığı tarafından Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından kullanılmak üzere tasarlanmıştır.

Şükrü Paşa'nın naaşı, vasiyeti gereği 24 Temmuz 1998'de İstanbul Merkez Efendi Mezarlığı'ndan Edirne'ye getirilerek burçtaki türbeye defnedildi.

Tabya üzerindeki Şükrü Paşa anıtı 27 Temmuz 1998'de açıldı.

Tarihi belgelere göre 1857 yılında Erzurum'da doğan Mehmet Şükrü Paşa, Erzincan ve Almanya'daki askeri eğitiminin ardından İstanbul'daki askeri okullarda tatbikat, tatbikat, balistik ve matematik öğretmeni olarak görev yaptı. 36 yaşında tuğgeneralliğe terfi eden Şükrü Paşa, 1905'te Selanik'e sürgüne gönderildi.

1908 yılında İstanbul'a dönen Şükrü Paşa'nın mareşalliğe yükseltilen rütbesi, 2. Meşrutiyet'in ilanından sonra çıkarılan yönetmelikle korgeneralliğe indirildi. Redif müfettişi ve Çanakkale muhafızı olarak görev yapan Şükrü Paşa, 1912 yılında Balkan Savaşları'nda Edirne müstahkem mevkiinin komutanlığına atandı.

1912-1913 kuşatmasından itibaren 40 gün boyunca Edirne'yi savunma emri verilen Şükrü Paşa, kıtlığa, açlığa, hastalığa ve birçok olumsuzluğa rağmen 5 ay 5 gün boyunca şehri savundu ve askerlerinin başarılarıyla tarihe geçti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir