Diyarbakır'ın nesi meşhurdur? Diyarbakır'ın en meşhur yemekleri ve alınacak hediyeler

genişletmek

Dokuma peynir ve seramikler ise hediyelik olarak alınabilecek özel ürünler arasında yer alıyor. Diyarbakır, Türkiye'nin ziyaret edilecek en önemli ve en büyük şehirleri arasında yer almaktadır. Bu nedenle her yıl büyük bir yerli ve yabancı turist akınına uğramaktadır.

Diyarbakır'ın nesi meşhurdur?

Diyarbakır, harika hediyelik eşyaları ve kültürel yapısının yanı sıra birçok farklı ve lezzetli yemeğiyle de öne çıkıyor. Bu bağlamda özellikle ciğer kebabıyla oldukça ünlü bir şehir olduğu söylenebilir. Öte yandan seramikler ve örme peynirler de meşhur parçalar arasında yer alıyor. Elbette tarihi ve kültürel yapı açısından birçok medrese, cami ve antik eser ön plana çıkıyor. Bu yüzden pek çok farklı müzesiyle de gelip görmeye değer şehirlerden biri. Hediyelik olarak sunulan hasır bileklikler ve özel buzdolabı magnetleri de Diyarbakır'a özgü harika görüntüler sunuyor.

Diyarbakır'ın en meşhur yemekleri ve alınacak hediyeler

Diyarbakır, zengin ve lezzetli yemekleriyle öne çıkan ünlü bir şehirdir. Bu lezzetler dünyayı dolaşan ve Türkiye'nin her yerinde beğenilen yemekler olarak öne çıkıyor.

Diyarbakır'ın nesi meşhurdur?  Diyarbakır'ın en meşhur yemekleri ve alınacak hediyelik eşyalar– Ciğer kebabı

– Mettuno

– Picik

– Örtülü pirinç

-Nardanashi

– Mahlepli Diyarbakır sandviçi

– Kavrulmuş ayvalar

– Mumbar dolması

-Çartlak kebabı

– Sebze salatası

– Baharatlı makarna

Yukarıda da belirttiğimiz gibi birçok yöresel yemeğin bulunduğunu söylemek gerekir. Elbette gelip bu yemekleri yerinde yemek çok daha önemli. Diyarbakır'da özellikle el sanatlarının yanı sıra hediyelik eşyalar da sunulmaktadır. Hasır bilezikler, Kiriş kolyeler, el dokuması kilim ve halılar da harika ve özgün hediyelik eşyalardır.

Diyarbakır'ın nesi meşhurdur?  Diyarbakır'ın en meşhur yemekleri ve alınacak hediyelik eşyalarDiyarbakır'da gezilecek yerler nereleridir?

Diyarbakır'da gezilecek tarihi ve kültürel mekanların yanı sıra doğa harikaları da bulunmaktadır. Bu konuda Hasan Paşa Hanı, On Gözlü Köprü, Sürüklü Han ve Cahit Sıtkı Tarancı Müzesi mutlaka görülmesi gereken yerler arasında yer alıyor. Elbette ki, Diyarbakır Ulu Camisi kusursuz haliyle mutlaka görülmeli. Ayrıca Diyarbakır Kalesi, Arkeoloji Müzesi ve Diyarbakır Kilisesi ve surları tarih açısından gerçekten muhteşem bir etki sunuyor. Ayrıca Diyarbakır, lezzetli yemekleri ve hediyelik eşyalarıyla Türkiye'nin en önemli şehirlerinden biridir.

Kaynak: Articlenet

Bayburt'un nesi meşhurdur? Bayburt'un en sevilen yemekleri ve alınacak hediyeler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir