Diyarbakır'da keşfedilen yeni ters lale türü literatüre kazandırıldı.

“TÜRKİYE’DE TERS LATİP TÜRÜ SAYISI 53’E YÜKSELDİ”

Açıklamada görüşlerine yer verilen Prof. Hasan Yıldırım, türle ilgili hazırladıkları bilimsel makalenin uluslararası taksonomik botanik dergilerinden Nordic Journal of Botany'de yayınlandığını söyledi.

Prof., türü “Çermik lalesi” adı altında bilim dünyasına tanıttıklarını kaydetti. Yıldırım, şöyle konuştu: “Ters lale (Fritillaria) cinsi, Kuzey Yarımküre'de yayılış gösteren 170'e yakın türe sahip bir cins. Bu cinsin üç önemli çeşitlilik merkezi bulunuyor. Bu merkezler 21 türle Kaliforniya, 24 türle Çin ve Türkiye'dir. üçüncüsü Güneybatı Asya ve Doğu Akdeniz'de 53 tür bulunurken, üçüncü çeşitlilik merkezi, 26 tür Yunanistan ve 18 tür İran'da olup, dünyada en fazla ters lale türünün Türkiye'de bulunduğu görülmektedir. Çermik lalesinin keşfiyle birlikte Türkiye'deki ters lale türünün sayısı 53'e yükseldi. “Bu türle birlikte ülkemizdeki endemik ters lale sayısı 30'a yükseldi. Oransal olarak ters lalelerin ülkemizdeki endemizm oranı da arttı. ülkede artış yüzde 56,6'ya yükseldi.” dedi.

Yıldırım, türün oldukça yerel bir dağılıma sahip olduğunu ve tek bir popülasyonda bilindiğini, doğadaki en büyük düşmanlarının ise bu bitkilerin soğanlarıyla beslenen domuzlar olduğunu söyledi. Madencilik, tarla ve yol çalışmaları, hayvanların aşırı otlatılması gibi nedenlerle insanların risk oluşturduğunu belirten Yıldırım, yeni türün korunması için ilgili kurumların bitkiyi koruması gerektiğini sözlerine ekledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir